Zaznacz stronę

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Reda – diagnoza

25-10-2024 | Aktualności, Aktualności - Reda z dobrym klimatem

Zakończono I etap prac nad MPA dla Gminy Miasto Reda. Zespół ekspertów Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, przy udziale Urzędu Miasta w Redzie, opracował Diagnozę MPA identyfikującą zagrożenia klimatyczne i podatność miasta na zmiany klimatu oraz przeanalizował ryzyko klimatyczne. Bardzo ważnym elementem Diagnozy jest ocena potencjału adaptacyjnego, czyli zasobów miasta, które mogą być wykorzystane w adaptacji.

Pełen tekst Diagnozy MPA:

MPA Redy – diagnoza plik Word

MPA Redy – diagnoza plik PDF

MPA Redy – diagnoza_ekspozycja_Word

MPA Redy – diagnoza_ekspozycja_PDF

MPA Redy – diagnoza_pe_podpisane PDF

MPA Redy – diagnoza_ekspozycja_z2_pe_podpisane PDF

 

Najważniejsze wnioski:

Prognozuje się wzrost intensywności i częstotliwości występowania fal upałów (bardzo dotkliwych na terenach zurbanizowanych). Do grup szczególnie wrażliwych zalicza się osoby starsze, przewlekle chore i dzieci. Wraz z ociepleniem klimatu może wzrosnąć narażenie na choroby przenoszone wektorowo, w tym choroby odkleszczowe, które stanowią istotny problem z punktu widzenia epidemiologii i zdrowia publicznego.
Należy liczyć się z ryzykiem związanym z występowaniem zjawisk ekstremalnych, takich jak nawalne opady i silny wiatr. Dużym zagrożeniem klimatycznym dla Redy są intensywne opady. Na terenach o wysokim stopniu uszczelnienia powierzchni dochodzi do podtopień i powodzi błyskawicznych. Miasto zaplanowało i konsekwentnie realizuje inwestycje mające na celu poprawę gospodarowania wodami opadowym, co będzie kontynuowane
W związku ze zmianami klimatu w Redzie może się zwiększać ryzyko powodziowe. Miasto przewiduje inwestycje zmniejszające to zagrożenie, co zostanie wpisane do  MPA. Ponadto w ramach MPA zostanie opracowana koncepcja zagospodarowania wód opadowych i roztopowych.
Zmiany klimatu zagrażają miejskim ekosystemom i różnorodności biologicznej. Badając redzkie ekosystemy eksperci IOŚ-PIB zwrócili uwagę na dolinę Redy oraz obszary otwarte w rejonie Mościch Błot – zagrożone suszą tereny o dużym bogactwie przyrodniczym, a jednocześnie o wrażliwym środowisku wodnym. W  ramach MPA powstanie koncepcja zazieleniania miasta. W walce ze skutkami zmian klimatu zieleń miejska odgrywa wielką rolę.

Co dalej?

Kolejnym etapem prac będzie opracowanie opcji adaptacji – spośród przedstawionych różnych działań adaptacyjnych zostaną wybrane te, które znajdą się w planie.
Zaprosimy mieszkańców Redy do konsultacji społecznych, gdzie każdy będzie mógł zgłosić swoje propozycje działań adaptacyjnych. Mogą to być działania dotyczące całego miasta, ale też propozycje dla konkretnych osiedli.

 

Więcej o MPA:

Co to jest MPA?

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Reda (MPA) to dokument, którego celem jest przygotowanie miasta na skutki zmian klimatu. Zawiera opis głównych zagrożeń klimatycznych dla miasta i wskazuje działania adaptacyjne, czyli co miasto może i powinno robić w celu ograniczenia negatywnych skutków zjawisk związanych ze zmianami klimatu.

Dlaczego posiadanie MPA jest dla Redy tak ważne?

Opis głównych zagrożeń klimatycznych, określenie działań adaptacyjnych i zasad wdrażania planu przyniesie miastu szereg korzyści, jak poprawa jakości życia, wzrost bezpieczeństwa mieszkańców, rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, ograniczenie strat związanych ze skutkami zmian klimatu, zwiększenie świadomości i wzrost zaangażowania mieszkanek i mieszkańców w działania proklimatyczne. Posiadanie MPA zwiększa szansę miasta na uzyskanie środków z programów UE i krajowych na projekty związane z ochroną klimatu.

Do kogo adresowany jest projekt i co jest jego celem?

Grupę docelową projektu stanowią wszystkie mieszkanki i wszyscy mieszkańcy Redy. Głównym celem projektu jest opracowanie dokumentu, który pozwoli Gminie Miasto Reda przygotować się do zmian klimatu, zwiększyć odporność na ich skutki oraz odpowiednio reagować w zmieniających się warunkach klimatycznych.

Feniks Rp Ue Rgb 1

Projekt realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, działanie FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom. Umowa o dofinansowanie nr FENX.02.04-IW.01-0004/23.Umowa o dofinansowanie nr FENX.02.04-IW.01-0004/23. Wartość projektu: 263 166,50 PLN. Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 209 770,02 PL.

#Redazdobrymklimatem
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Skip to content