Zaznacz stronę

Spotkanie autorskie z Marcinem Gienieczko

13-04-2023 | Galeria, Kultura I Rozrywka, Seniorzy

12 kwietnia w tymczasowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Derdowskiego w Redzie, zgodnie z planem zajęć na XXXVII semestrze UTW 2022/2023, odbyło się spotkanie z Marcinem Gienieczko. Marcin Gienieczko to podróżnik ekstremalny, sportowiec, dziennikarz i pisarz. Przez wiele lat był wolontariuszem Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Wspiera dzieci, przekazując im ważne wartości takie jak: polska flaga, akcenty sportowe, miłość do ojczyzny, patriotyzm, hart ducha.

Na początku spotkania przeczytał fragment z czwartej strony okładki swojej książki „Długo się zastanawiałem, czy napisać tę książkę… Pewnego dnia pomyślałem, że powinienem opowiedzieć ludziom, jak to wszystko się zaczęło, jak przebiegało i jak się skończyło. Być może dla kogoś będzie to bodziec motywacyjny, żeby przełamać życiową rutynę albo podpowiedź, jak pokonać przeciwności losu… Gdy dowiadujemy się pewnego dnia, że jesteśmy chorzy na raka, pierwszą myślą jest, że to już koniec. Ale później okazuje się, że po czterech zabiegach chemioterapii można przezwyciężyć nowotwór. Tak było z wieloma sprawami w moim życiu. Uważam, że czasami codzienność w Polsce jest bardziej ekstremalna niż przepłynięcie Amazonki w canoe.”

W dalszej części spotkania emocjonalne opowiadał obrazując to slajdami i krótkimi filmikami o swoich wyprawach, m. in. solowym przejściu Gór Mackenzie w płn. Kanadzie na dystansie 960 km. W Kanadzie, startował w zawodach Yukon River Quest, najdłuższym wyścigu na świecie na łódce „Independent Poland”, której nazwa nawiązywała do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zajął II miejsce, przepływając 1600 km w najdzikszym regionie płn. Kanady i Alaski w 7 dni 9 h i 30 min. po których wpadł na pomysł „pokonania” Amazonki.

Opowiedział także o swoim przepłynięciu Amazonki na dystansie 5980 km w canoe, jak mówił miejscami tereny są kontrolowane przez kartele narkotykowe, Indian ze swoimi wierzeniami. gdzie morderstwa są na porządku dziennym. Za ten wyczyn otrzymał tytuł Guinness World Records, a łódka znajduje się jako dożywotni eksponat w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Tczewie. Na koniec były pytania publiczności oraz wpisy do książki.

 

Skip to content