Zaznacz stronę

Setne urodziny Marianny Stenki

09-02-2021 | Aktualności

W poniedziałek, 8 lutego, świętowano setne urodziny Marianny Stenki, odznaczonej medalem „Zasłużony dla Miasta Redy” działaczki Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego,  długoletniej członkini zespołu kaszubskiego „Redzanie”. Pomimo silnego mrozu, wczesnym popołudniem pod domem pani Marianny zebrała się grupa przyjaciół (głównie z zespołu „Redzanie”), aby choć z daleka, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa epidemicznego, złożyć życzenia i odśpiewać – oczywiście po kaszubsku – kilka tradycyjnych piosenek. Odczytano także okolicznościowy list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Pani Marianna przyszła na świat w 1921 roku. Dzieciństwo i młodość spędziła w Rzucewie, gdzie jej ojciec  Maksymilian był zarządcą w majątku rodziny von Bellow. Po wojnie, w 1947 roku wyszła za mąż za Pawła Stenkę, z którym najpierw zamieszkała w Rumi, skąd w roku 1952 małżonkowie przeprowadzili się do Redy.

Urodzona i wychowana w kaszubskiej rodzinie, pani Marianna zawsze dbała o język, tradycję i miejscowe zwyczaje. Od samego początku należała do zespołu folklorystycznego „Redzanie”, gdzie do niedawna jeszcze śpiewała i grała na akordeonie. Aktywnie udzielała się też w redzkim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W roku 2011, w uznaniu działań na rzecz ocalenia redzkich tradycji kaszubskich została odznaczona medalem „Zasłużony dla Miasta Redy”.

W takim dniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli redzkiego samorządu. Z gratulacjami dla jubilatki przybyli przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Okrój oraz burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński.

Skip to content