Zaznacz stronę

Redzki Maraton Edukacyjny – relacja

08-03-2019 | Aktualności, Programy profilaktyczne, Relacje

Reda na dwa dni stała się edukacyjną stolicą Pomorza
W dniach 2-3.03.2019 w Prywatnej Szkole Podstawowej im. T. Halika w Redzie odbyło się bezprecedensowe wydarzenie na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Zespół nauczycieli (panie: Irmina Żarska, Marta Joanna Maszota, Justyna Chorążewicz i Patrycja Gruca-Lubaczewska) wspomagany przez Dyrekcję, Właściciela Szkoły oraz prywatnego sponsora zorganizował Redzki Maraton Edukacyjny – dwudniową darmową konferencję dla nauczycieli pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty.
W otwarciu imprezy udział wzięli: Pomorski Kurator Oświaty Monika Kończyk, Burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński, II Zastępca Burmistrza Miasta Redy Łukasz Kamiński, właściciel Prywatnej Szkoły w Redzie Janusz Liszek, dyrektorzy Prywatnej Szkoły w Redzie Renata Bautembach oraz  Kazimierz Wróbel, a także Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Przygoda” w Redzie Dorota Korczakowska. Impreza została poprowadzona przez pomysłodawcę oraz koordynatora zespołu organizacyjnego, panią Irminę Żarską.
Prawie 90 nauczycieli z Redy, Wejherowa, Pogórza, Gdańska, Gdyni, Chwaszczyna, Dębogórza, Sychowa, Tczewa, Mostów (a nawet z Sierakowic) w ciągu dwóch dni wysłuchało dwunastu wykładów związanych z innowacyjnymi i kreatywnymi pomysłami edukacyjnymi.
Sobotę (2.03) rozpoczęto od wykładu Pomorskiego Kuratora Oświaty, pani Moniki Kończyk na temat kompetencji pomorskiego nauczyciela. Następnie nauczycielki Prywatnej Szkoły w Redzie, panie Justyna Chorążewicz i Marta Joanna Maszota opowiedziały o nowoczesnych technologiach w edukacji. Pani Dorota Kujawa-Weinke z Elbląga przedstawiła swoje doświadczenia związane z magicznym przedmiotem na lekcji i zaczarowaniem uczniów lekcją. Podczas wykładu pani Gosi Buszman na temat wykorzystania Skype’a w edukacji połączono się z mieszkanką Australii, która opowiedziała o swoim kraju. Nauczycielki gdańskich szkół, pani Martyna Tarnowska i Małgorzata Kuksinowicz opowiedziały o niełatwym, ale cennym doświadczeniu oddania inicjatywy uczniom i zostania nauczycielem-cieniem. Pan Leszek Dowgiałło, profilaktyk z Braniewa poruszył temat lęku wśród uczniów, wyjaśniając, dlaczego boimy się dzieci i dlaczego dzieci boją się nas.
W niedzielę (3.03) pani Viteslava Hoffman (jako ambasadorka akcji „Zadaję z sensem”) opowiedziała o tym, czym są prace domowe zadawane z sensem, a także przeprowadziła zajęcia z myślenia wizualnego. Pani Izabella Bartol z Piły w wykładzie „Magia kina, czyli o realizacji filmowej realizacji pedagogicznej” przedstawiła swoje doświadczenie związane z prowadzeniem klasy filmowej. Pani Małgorzata Solowska opowiedziała o uczeniu kompetencji miękkich za pomocą projektów realizowanych w ZSO nr 1 w Gdańsku, którego jest dyrektorem. Pan Adam Perzyński w wykładzie związanym z przedsiębiorczością ukazał, jak w innowacyjny i pomysłowy sposób zaaranżować przestrzenie szkolne na przykładzie SP nr 27 w Gdańsku, której jest dyrektorem. Pani Joanna Węglarz, psycholog z Gdyni przedstawiła informacje na temat efektywnej współpracy nauczyciela z rodzicami.
Redzki Maraton Edukacyjny okazał się wielkim sukcesem. Zespół nauczycieli z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. T. Halika już rozważa organizację kolejnej edycji.
(Irmina Żarska, fot nadesłane)

Skip to content