Zaznacz stronę

„TO JUŻ 15 LAT…”

20-10-2015 | Aktualności

15 lat minęło jak jeden dzień. A wszystko zaczęło się w Cremie we Włoszech w 2000 roku, kiedy to podczas spotkania nauczycieli biorących udział w Programie Comenius, nawiązała się współpraca pomiędzy naszym Gimnazjum nr 1 w Redzie a szkołą Van Der Capellen w Zwolle z Holandii. W 2007 roku do naszej wymiany dołączyło Gimnazjum nr 2 w Redzie.

W tym roku nasi goście z Holandii odwiedzili nas w dniach 12-15 października 2015 r. W tegorocznej wymianie wzięło udział 45 uczniów ze szkoły Van Der Capellen oraz 46 ich rówieśników z obu redzkich gimnazjów. Program wizyty był dość napięty. Nasi goście mieli okazję podziwiać zabytki Gdańska. Ich zadaniem było wypełnienie kart pracy przygotowanych w języku angielskim, dzięki czemu mogli nieco bliżej poznać historię tego pięknego miasta, a tym samym naszego kraju. W Gdyni uczniowie zwiedzili Akwarium, w którym mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką środowiska morskiego oraz poznania zróżnicowanych gatunków ryb, płazów i gadów. Natomiast w Centrum Nauki Eksperyment w sposób interaktywny zgłębiali wiedzę na temat wynalazków techniki. W Sztutowie obie grupy wzięły udział w lekcji historii, której elementami było obejrzenie krótkiego filmu w wersji anglojęzycznej na temat wyzwolenia nazistowskiego obozu w Stutthofie, zwiedzanie wystaw w barakach obozowych oraz miejsca udręki wielu niewinnych ludzi. Kolejnym punktem wycieczki było Westerplatte – symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej.

Podczas tegorocznej wizyty Holendrzy podziwiali również uroki Wejherowa. Okazją do bliższego poznania się, zawarcia przyjaźni była oczywiście dyskoteka zorganizowana w Gimnazjum nr 1.

Organizacja wymiany międzynarodowej jest zadaniem nie tyle trudnym, co wymagającym coraz to nowych pomysłów, świeżego podejścia oraz wielu godzin przygotowań. Na zakończenie każdej wizyty następuje ewaluacja. Jest to bardzo istotny punkt programu naszych wymian, podczas którego omawiamy przebieg wizyty dzień po dniu, analizując program pobytu i podając pozytywne
i negatywne jego strony. Jeżeli coś się podobało i zasługiwało na kontynuację podczas następnych wymian, ten punkt pozostaje. Po stronie polskiej jest to niezmiennie wizyta w Muzeum Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof w Sztutowie. Po stronie holenderskiej natomiast jest to zwiedzanie stolicy miasta tulipanów Amsterdamu.

Niezwykle ważna i nieoceniona jest pomoc rodziców. To oni goszczą młodych ludzi z Holandii, zapewniają im gościnę i biorą na siebie część odpowiedzialności za ich pobyt. To oni w tym czasie są ich rodziną, tak jak rodziny holenderskie dla naszej młodzieży w Holandii.

Rokrocznie nasi uczniowie dzięki bezpośrednim kontaktom z kolegami z zagranicy mają możliwość doskonalenia języka angielskiego. Oprócz korzyści typowo poznawczych taka wymiana młodzieży jest również świetną okazją do promocji własnego kraju, jego kultury, tradycji i osiągnięć. Jest też doskonałą lekcją tolerancji dla młodzieży.

Marlena Jasińska

koordynator wymiany

w Gimnazjum nr 1 w Redzie

wymiana Holendrzy

 

Skip to content