Zapraszamy do uczczenia ofiar stanu wojennego

13-12-2017 | Aktualności

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Pomorskiego   – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zwraca się z prośbą o rozpropagowanie akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, która polega na zapaleniu świec w dniu dzisiejszym  o godz. 19.30 w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej, w szczególności jednak w zwykłych domach.

„Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić” – to fragment bożonarodzeniowego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który w 1981 roku wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego. Stan wojenny był jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski, w tak trudnym czasie gest solidarności wobec Polaków wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Świecę, symbolizującą światło wolności, zapalił tamtej zimy w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie Papież Jan Paweł II. Zapłonęła także w Białym Domu i szeregu innych miejsc. W podobny sposób swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju. Przed nadchodzącą 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej chce po raz kolejny przypomnieć o wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę oporu, zachęcając do uczczenia pamięci tym samym gestem ofiar stanu wojennego.