Wścieklizna to jedna z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych, która zagraża zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Atakuje ośrodkowy układ nerwowy i po wystąpieniu objawów niemal zawsze kończy się śmiercią. Jedyną skuteczną ochroną jest profilaktyka – przede wszystkim regularne szczepienia.
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. W Polsce głównymi nosicielami wirusa są lisy rude, ale zagrożenie mogą stanowić również nietoperze, psy, koty i inne dzikie zwierzęta.
Przypominamy, że szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Każdy pies powyżej 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni, a następnie raz w roku. Brak szczepienia to nie tylko ryzyko zdrowotne, ale także mandat.
Objawy choroby u zwierząt mogą przybierać formę szałową (agresja, ślinotok, światłowstręt, trudności z przełykaniem) lub cichą (porażenia kończyn, śmierć wskutek niewydolności oddechowej).
W przypadku pogryzienia przez podejrzane zwierzę należy niezwłocznie przemyć ranę wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem. Szybka reakcja może uratować życie.
Nie lekceważ wścieklizny – zaszczep swojego psa, chroń siebie i swoich bliskich. Profilaktyka to najskuteczniejsza forma ochrony.