Lato to w redzkich szkołach i przedszkolach czas intensywnych prac modernizacyjnych. Gdy uczniowie i nauczyciele korzystają z wakacyjnej przerwy, dyrekcje placówek wraz z miastem podejmują działania, które mają na celu poprawę infrastruktury, estetyki oraz funkcjonalności przestrzeni edukacyjnej. Rok 2025 nie jest wyjątkiem – przed nami szereg znaczących remontów i inwestycji.

fot. Przedszkole nr 1
W Szkole Podstawowej nr 5 najwięcej uwagi poświęcono wymianie wykładziny podłogowej w starszej części budynku oraz w salach lekcyjnych. Prace te obejmują demontaż starej nawierzchni, wykonanie wylewki wyrównawczej i położenie nowej wykładziny PCV. Koszt tej inwestycji przekracza 115 tysięcy złotych brutto. Równolegle prowadzone będą działania konserwacyjne na dachu – czyszczenie i udrażnianie rynien, sprawdzenie pionów spustowych oraz ogólny przegląd techniczny pokrycia dachowego, co pochłonie niecałe 4 tysiące złotych. Kontynuowane będą również prace przy schodach bocznych, gdzie zostanie zastosowana antypoślizgowa żywica epoksydowa. Pierwszy etap został już wykonany w drugiej połowie 2024 roku, a w wakacje 2025 planowane jest wykończenie powierzchni i aplikacja lakieru ochronnego. Łączny koszt obu etapów to 12,5 tysiąca złotych. Dodatkowo szkoła skorzysta z prawa do reklamacji i bezkosztowo usunie przecieki z elewacji oraz skutki zalania piwnicznych pomieszczeń, takich jak szatnia czy wentylatorownia.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 planuje remont dwóch sal lekcyjnych, gdzie wykonane zostaną naprawy pęknięć, uzupełnienia ubytków, szpachlowanie, gruntowanie oraz malowanie. Prace remontowe obejmą również korytarz przy sali korekcyjnej oraz samą salę korekcyjną, w której oprócz naprawy ścian przewidziano szlifowanie i malowanie. Szatnia chłopców przejdzie gruntowną modernizację – oprócz standardowych prac malarskich planowana jest wymiana płytek oraz uszkodzonego pisuaru. W jednej z sal pojawi się klimatyzator, a na terenie zielonym przy szkole staną nowe ławki i stoły. Łączny koszt tych prac sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dyrekcja podkreśla również potrzebę remontu powierzchni placu zabaw, jednak na ten moment nie ma jeszcze dostępnej wyceny ani decyzji budżetowej.
W Szkole Podstawowej nr 6 skupiono się na remoncie posadzki i wymianie wykładziny w czterech salach lekcyjnych starego budynku. Prace realizowane będą w lipcu, a ich koszt to blisko 27 tysięcy złotych brutto.
Znaczących zmian można spodziewać się w Szkole Podstawowej nr 3, gdzie zaplanowano adaptację pomieszczenia magazynowego na salę dydaktyczną dla klas I–III. Inwestycja ta pochłonie 165 tysięcy złotych. Dodatkowe prawie 22 tysiące przeznaczono na wyposażenie tej nowej sali. Zostaną też wymienione podłogi w dwóch innych klasach, zmodernizowana pracownia informatyczna oraz odmalowane kolejne pomieszczenia. Pracownia chemiczna wzbogaci się o nowe wyposażenie, takie jak dygestorium i szafa na chemikalia. Zakupiony zostanie również nowy sprzęt sportowy. Łączny koszt wakacyjnych wydatków w tej szkole przekroczy 300 tysięcy złotych.
Przedszkole nr 1 planuje modernizację dachu oraz wymianę okna włazowego, co wiąże się z kosztem 12,5 tysiąca złotych. Z kolei taras przedszkola zostanie pokryty bezpieczną nawierzchnią ze sztucznej trawy na podkładzie amortyzującym – inwestycja ta, wsparta środkami zewnętrznymi, wyniesie blisko 24 tysiące złotych. Przedszkole powiększy także wejście do kuchni, a w piwnicy powstanie nowa pralnia. Część materiałów do tej ostatniej modernizacji została przekazana jako darowizna, a prace wykonywane będą siłami własnymi.
W Przedszkolu nr 2 ze względu na udostępnienie budynku dla dzieci z Przedszkola nr 1 w sierpniu, nie zaplanowano żadnych prac remontowych ani inwestycyjnych na okres wakacji.
Do planu inwestycji dołącza również Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Konieczna jest m.in. wymiana rozdzielni elektrycznej po awarii, co wiąże się z wydatkiem rzędu 20 tysięcy złotych brutto. Dodatkowo planowane są prace dekarskie związane z uszczelnieniem komina, których koszt wyniesie około 4300 zł. W łączniku pomiędzy częściami budynku zaplanowano wymianę pięciu par drzwi oraz obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi i panelami – szacunkowy koszt tych prac to 25 tysięcy złotych. W planach są także inne prace naprawcze i konserwatorskie w tym m.in. malowanie sal.
Tegoroczne lato w redzkiej oświacie to czas intensywnych działań remontowych: od nowoczesnych sal, przez bezpieczne nawierzchnie, po funkcjonalne zaplecza. A każda inwestycja to krok w stronę lepszych warunków nauki i rozwoju dla najmłodszych mieszkańców Redy.