Ostatni weekend kwietnia w Redzie upłynął pod znakiem pasji, precyzji i kolejowej nostalgii. 26 i 27 kwietnia w Fabryce Kultury odbyła się III Międzynarodowa Wystawa Realistycznych Makiet Kolejowych – Reda 2025, która przyciągnęła tłumy miłośników modelarstwa z całej Polski i zagranicy. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem frekwencyjnym – odwiedzający w każdym wieku, od dzieci po seniorów, z zaciekawieniem podziwiali misterne konstrukcje i ożywione miniaturowe światy, które tętniły życiem dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu ruchu pociągów i infrastruktury kolejowej.
Wystawa zgromadziła aż piętnaście makiet wykonanych przez modelarzy z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Włoch, Niderlandów i Luksemburga. Każda z nich opowiadała inną historię, ukazując z wielką dbałością o detale różnorodne krajobrazy i epoki kolejowe. Od makiet rozciągających się na wielu metrach po unikatowe miniatury mieszczące się w walizce – każda ekspozycja była niepowtarzalna i wzbudzała ogromne zainteresowanie.
Wśród gości specjalnych pojawili się dr Franz Ritting – honorowy członek Polskiej Makiety Modułowej H0 (PMM H0), oraz Ton Pruissen – legenda w środowisku miłośników kolei, znany ze swoich filmów dokumentujących polską kolej lat 60. i 70. XX wieku. Właśnie ten unikatowy materiał filmowy został zaprezentowany pierwszego dnia wystawy, dzięki uprzejmości Marka Lesińskiego z Radia Olsztyn, który poprowadził spotkanie z Pruissenem. Była to niepowtarzalna okazja, by cofnąć się w czasie i odkryć nie tylko historię kolei, ale i fragment dziejów Polski.
Wystawa to jednak nie tylko oglądanie – to także wymiana doświadczeń, warsztaty i rozmowy z pasjonatami. Od pierwszej edycji w oprowadzanie gości zaangażowany jest Leszek Lewiński – inicjator całego przedsięwzięcia, który z ogromnym zaangażowaniem dzielił się swoją wiedzą i miłością do modelarstwa. Każdy odwiedzający otrzymał pięknie wydany, dwujęzyczny katalog – w języku polskim i angielskim – który stanowi nie tylko pamiątkę z wydarzenia, ale i kompendium wiedzy o prezentowanych makietach i ich twórcach.
Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia organizatorów i partnerów. Patronat nad wystawą objął Burmistrz Miasta Reda Mateusz Richert, a współorganizatorem była Fabryka Kultury w Redzie z dyrektorem Tomaszem Wiśniewskim na czele. Za merytoryczne przygotowanie odpowiadała Grupa Modelarska PMM H0. Głównymi sponsorami wydarzenia były firmy: ASMO Sp. z o.o., Bahati Rail, Budimex oraz Ted-Trans. W gronie partnerów znaleźli się także: Torex, Olivia Sokołowska Oliwia oraz Ponte Ferrum Sp. z o.o. Patronat medialny objęło Radio Gdańsk.
Wystawa w Redzie po raz kolejny udowodniła, że modelarstwo to nie tylko hobby – to pasja, która łączy ludzi niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy języka. Reda zyskała miano ważnego punktu na mapie miłośników kolei i z pewnością będzie kontynuować tę wyjątkową tradycję.
Relacja i fot. Michał Kaczmarek