Zielony Lider – Reda działa na rzecz środowiska i klimatu

25-09-2024 | Aktualności, Aktualności - Reda z dobrym klimatem, Wyróżnione

Podczas, gdy na początku tygodnia w Redzie rozmawiano o diagnozie do Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu, równolegle 23 i 24 września w Warszawie redzkie radne Zofia Dzielińska i Katarzyna Osiecka-Brzeska uczestniczyły w pierwszym spotkaniu uczestników nowej edycji programu „Zielony Lider”, który wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Do programu w tym roku zakwalifikowało się 19 zespołów z całej Polski, przy czym z Północnej części kraju – tylko dwa. Redzki zespół tworzą radne Zofia Dzielińska i Katarzyna Osiecka-Brzeska oraz zastępca burmistrza Redy Dominika Kudlińska.

„Zielony Lider” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Sendzimira, który wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska i klimatu oraz – co bardzo ważne – w skutecznym pozyskiwaniu funduszy Unii Europejskiej na ich realizację. W latach 2021-2023 w programie udział wzięło ponad 150 osób z 52 gmin z całej Polski. Reda pomyślenie przeszła rekrutację do edycji 2024 i zakwalifikowała się do programu, podobnie jak jej miasto partnerskie – Lubliniec, którego przedstawiciele także uczestniczyli w zjeździe.

Jakie będą z tego korzyści? „Zielony Lider” to szereg szkoleń: od e-learningu, warsztatów stacjonarnych, specjalistycznego doradztwa, poprzez wymianę doświadczeń do możliwości wyjazdu na wizytę studyjną w kraju i zagranicą celem zobaczenia najlepszych praktyk w danym obszarze. Efektem udziału w programie będzie dobranie najlepszych rozwiązań dopasowanych do lokalnych uwarunkowań i wypracowanie planu działania, który może zostać zrealizowany w społeczności lokalnej i ułatwi pozyskanie środków zewnętrznych. Reda skupia się na temacie związanym z retencją.

„Zielony Lider to dla nas możliwość wypracowania kompleksowych rozwiązań w temacie odprowadzania wód opadowych pod okiem ekspertów. Będziemy pracować nad wytycznymi dotyczącymi retencji dla urzędu oraz inwestorów prywatnych, w tym deweloperów. A dodatkowo udział w programie zwiększy nasze szanse na pozyskanie środków zewnętrznych – mówi Dominika Kudlińska, zastępca burmistrza Redy, która wraz z radnymi Redy Zofią Dzielińską i Katarzyną Osiecką-Brzeską reprezentuje Redę w projekcie. Kolejne spotkanie uczestników projektu zaplanowano na październik.

Więcej na temat programu na stronie zielonylider.org