Zaznacz stronę

 Wykład „Ojcowie niepodległej  Polski”

06-11-2024 | Galeria, Relacje, Seniorzy

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, 30 października w Miejska Bibliotece Publicznej im. Hieronima Derdowskiego w Redzie studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchały wykładu Jagody Jędrej „Ojcowie niepodległej  Polski”.

 

11 listopada w Polsce obchodzone jest jako Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie niepodległości po123 latach rozbiorów. Data ta jest związana z podpisaniem rozejmu w Compiègne w 1918 roku, kończącego działania zbrojne na froncie zachodnim I wojny światowej, na mocy tego porozumienia Polska powróciła na mapę, odzyskując niepodległość. Za ojców niepodległości uznaje się: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, gen. Józefa Hallera. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych, ale ich wspólnym celem w roku 1918 było odbudowanie własnego państwa przez Polaków. Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. mieli także wpływ na kształtowanie ładu wersalskiego w odniesieniu do Polski. Ten drugi był wybitnym pianistą i kompozytorem, dzięki niemu prezydent Woodrow Wilson wyodrębnił w słynnym orędziu punkt o konieczności utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. Wykładowczyni wspomniała o dekrecie Józefa Piłsudskiego: „Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych”.

Mówiła o Antonim Abrahamie, który podczas konferencji pokojowej żądał przyłączenia Kaszub do Polski („Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski”), o czym ostatecznie rozstrzygnął podpisany 28 czerwca 1919 traktat wersalski. W latach 1911-13 przewodził Towarzystwu Ludowemu w Redzie, jednemu z najaktywniejszych na Pomorzu.

Wspomniała o Bernardzie Chrzanowskim, który podejmował intensywne działania celem popularyzacji Kaszub jako integralnie polskich, m.in. wpłynął na spopularyzowanie pieśni „Hej żeglujże, żeglarzu”.                Poddał też pomysł generałowi Józefowi Hallerowi uroczystości zaślubin z morzem, a dziennikarz Stefan Papée nazwał go Chałubińskim polskiego wybrzeża. 10 lutego 2020 r., aby upamiętnić wizytę Józefa Hallera w Redzie, na dworcu PKP odsłonięta została tablica pamiątkowa, dowódcy Błękitnej Armii, który wyruszył pociągiem z Gdańska  do Pucka, aby wrzucić w morskie fale symboliczny pierścień.

 

Relacja i zdjęcia: Michał Kaczmarek

 

 

Skip to content