Spotkanie odbyło się z inicjatywy przedstawicieli Rady Seniorów i aktywnych Redzian – pana Wiesława Horaka, Anny Mostek i Grażyny Richert, którzy zaprosili na spotkanie przedstawicielkę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, kierowniczkę Nadzoru Wodnego w Redzie – Annę Ceynowa. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele redzkiego samorządu: zastępca burmistrza Dominika Kudlińska, radna Katarzyna Smolska oraz urzędnicy z odpowiednich merytorycznie referatów Urzędu Miasta w Redzie.
Wspólny spacer wzdłuż Redy zaowocował chwilami burzliwą dyskusją wokół pomysłów na wygląd brzegów rzeki, szczególnie w granicach parku. W rozmowie rywalizowały argumenty z zakresu estetyki, bezpieczeństwa mieszkańców, bezpieczeństwa natury i terenów przyległych. Priorytet nadano bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu. Władze zadeklarowały, że w miejscach, gdzie jest to możliwe – tam, gdzie teren jest miejski i nie narazi okolicy na zalewanie w razie podniesienia poziomu wody – według możliwości budżetowych i zobowiązań wynikających z zawartych umów brzeg zostanie uporządkowany. Zgodzono się także co do tego, że rzeka Reda jest skarbem naszego miasta, o który trzeba dbać i o którego wyjątkowych, niepowtarzalnych nigdzie w Polsce walorach trzeba informować mieszkańców i turystów, zachęcając do korzystania z uroków rzeki zarówno osoby, które z brzegu chętnie zrelaksują się przy jej szumie, jak i kajakarzy. Ci drudzy już teraz chętnie wybierają redzki odcinek trasy (choć w tym roku wyjątkowo niedogodnością jest remontowana konstrukcja przystani przy ul. Nowej, która zostanie oddana w nowym kształcie do użytku w przyszłym roku). Obie strony wyraziły również zainteresowanie włączeniem się w organizację wspólnego, społecznego sprzątania terenów przy rzece.
W planach urzędu miejskiego jest kampania promująca walory przyrodnicze rzeki Redy i zwiększająca świadomość bogactwa naturalnego naszego miasta.