30 sierpnia w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie podpisano umowę na rozbudowę budynku strażnicy o halę garażową i stację zespołu ratownictwa medycznego. Przetarg wygrało konsorcjum firm: MARBUD sp. z o.o. Sp.k. i Ryszard Marcinkiewicz Marbud Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe. Prace potrwają 12 miesięcy. Rozbudowa redzkiej OSP to korzyść dla całego regionu, na terenie którego podejmują liczne interwencje, co najlepiej pokazał lipiec tego roku.
Rozbudowa istniejącej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej o nową część budynku zawierającą halę garażową dla wozu bojowego straży pożarnej oraz stację pogotowia ratunkowego przeznaczoną dla jednego ambulansu oraz 2 dyżurujących ratowników, wraz z instalacjami: elektryczną, gazową, wod-kan, c.o. w Redzie – tak brzmi nazwa zadania, na które burmistrz Redy Mateusz Richert podpisał umowę w przedostatnim dniu wakacji.
„Dzięki tej inwestycji będziemy mogli rozpocząć starania o zakup nowego, większego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który bardzo przydałby się naszym strażakom ochotnikom. Szczególnie, że to drużyna wyróżniająca się na tle całego regionu” – mówi z dumą burmistrz Richert. „Z uwagi na położenie i rozmiar naszego miasta redzka jednostka OSP ma znaczenie strategiczne i stanowi ważny element zabezpieczenia powiatu wejherowskiego i województwa pomorskiego, szczególnie w sezonie letnim, kiedy natężenie ruchu turystów wzrasta” – dodaje. Rzeczywiście, do dnia 30 sierpnia 2024 strażacy-ochotnicy z Redy odnotowali aż 172 zdarzenia. W same tylko wakacje do zdarzeń wyjeżdżali aż 68 razy. „Najtrudniejszy dla nas był lipiec” – mówią redzcy strażacy-ochotnicy – „16 lipca w związku z przejściem frontu atmosferycznego nad rejonem, co skutkowało dużą liczbą zalań na terenie miast Redy i Rumi, interweniowaliśmy 24 razy”. Ten dzień był rzeczywiście wyjątkowy. W działaniach udział brały wszystkie trzy samochody bojowe z OSP oraz 18 strażaków.
Dla porównania w roku 2023 do zdarzeń Redzianie wyjeżdżali 286 razy. Te liczby sprawiają, że w latach 2022 i 2023 strażacy ochotnicy z Redy odnotowali największą liczbę interwencji wśród OSP na terenie całego województwa pomorskiego. Należy pamiętać, że każdy z tych bohaterów to ochotnik i poza swoją służbą w naszym mieście, ma także inne obowiązki w swojej codziennej pracy. Działalność OSP w większości opiera się na pracy społecznej strażaków, którzy oprócz działań ratowniczo-gaśniczych wielokrotnie spotykają się w czasie wolnym aby utrzymać sprawność i czystość sprzętu i budynku. W naszej drużynie do działań ratowniczo-gaśniczych wyszkolonych jest około 40 strażaków. Warto dodać, że choć strażak ochotnik musi być dorosły, to także dzieci i młodzież od 10 roku życia mogą wdrażać się i budować umiejętności, które później będą mogli wykorzystać w służbie OSP. W ramach bowiem redzkich struktur funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która w swoich szeregach zrzesza kilkanaście młodych druhów.
Co więcej – mimo, że nowy garaż powstanie dopiero za 12 miesięcy, to już dzisiaj wyposażenie jednostki nie tylko nie odbiega poziomem od wyposażenia jednostek państwowych i innych OSP, lecz w wielu przypadkach posiadany sprzęt jest najnowocześniejszym sprzętem dostępnym na rynku.