Dom Burzliwej Starości na Hawajach

10-06-2024 | Kultura I Rozrywka

9 czerwca w redzkiej Fabryce Kultury zgodnie z obietnicą, po cieszącym się dużym powodzeniem spektaklu Dom Burzliwej Starości w obsadzie aktorskiej „Grupy Teatralnej Reda” odbyła się premiera sztuki Dom Burzliwej Starości na Hawajach. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie przy pełnej sali, odbyły się dwa spektakle, przybyli nie tylko mieszkańcy Redy ale także m. in.  słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gdyni, Kosakowa i Wejherowa. Grupa międzypokoleniowa działająca pod patronatem Fabryki Kultury zaprosiła na spektakl będący drugą częścią Domu Burzliwej Starości.     Jest blisko wakacji, a więc milionerka Alicja zaprosiła wszystkich pensjonariuszy Domu Burzliwej Starości na wakacje i to do swojego hotelu na Hawajach.  Po pierwszym spektaklu była miła uroczystość, laudację przeczytała Barbara Bałka, pełnomocniczka do spraw senioralnych Urzędu Marszałkowskiego a Iwona Mielewczyk – Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego wręczyła Piotrowi Biedroniowi nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów” w kategorii Przyjaciel Seniorów w powiecie wejherowskim. Warto zaznaczyć że aktor „Teatru Wybrzeże”, reżyser współpracujący od sześciu lat z zespołami Fabryki Kultury w Redzie w bieżącym roku otrzymał indywidualne: nagrodę Teatralną  Marszałka Woj. Pomorskiego, nagrodę Teatralną Miasta Gdańska, nagrodę aktorską 64Kaliskich  Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej, nagrodę aktorską na 48 Opolskich Konfrontacjach Teatralnych.  Po drugim przedstawieniu  podziękowania twórcom spektaklu złożyli Przewodniczący Rady Miasta Redy Łukasz Kamiński, zastępca Burmistrza Dominika Kudlińska, Sekretarz Miasta Redy Hanna Janiak, były też kwiaty od publiczności. Twórcy spektaklu „Dom Burzliwej Starości na Hawajach”:reżyseria:Piotr Biedroń; scenariusz: grupa napisała sama przy współpracy z reżyserem; scenografia, kostiumy: grupa aktorów amatorów i Fabryka Kultury; Alicja Bubnowska – Alicja Pieniążek – milionerka; Anna Mostek – Angela Kowalsky – aktorka; Beata Morawska – Cezaria Lex – prawniczka; Danuta  Dumitrescu Malec – Waluś – playboy, kulturysta; Genowefa Kohnke – Niusia – pensjonariuszka; Hanna  Bieszke – Bochnia – dr Ewa Zielińska – lekarka; Izabela Lubelska – Apolonia – śpiewaczka; Jadwiga Weber – Pelagia  Zaradna – kandydatka na dyrektorkę; Jan Kohnke – Hipolit – mąż Alicji; Katarzyna Lenda -Krause -Justin – pielęgniarka; Krystyna Lubner- Krystyna Interes  Porażka – kandydatka na dyrektorkę; Lidia  Wojnarowska – Frania- gość hotelowy; Maryla Piaskowska – Mariolka Kabel – pensjonariuszka, donosicielka; Renata Albecka- Felicity – przewodniczka turystyczna; Teresa Łukaszewska -Żaneta – instruktorka fitness; Piotr Mostek – oprawa muzyczna; technicy sceny – Adam Wysocki; Adrian Stromski; Sebastian Zelkowski.
Michał Kaczmarek