XIX Dyktando Kaszubskie w Redzie

30-11-2020 | Aktualności, Galeria, Galeria 2020

W sobotę 28 listopada 2020 roku w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Redzie odbyło się podsumowanie XIX edycji ogólnopolskiego Kaszubskiego Dyktanda „Królewionka w pałacu”. Ze względu na czas pandemii organizatorzy zdecydowali o rozdaniu nagród osobno dla każdej z VI kategorii. Spotkanie poprowadzili prezes redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Krauze oraz zastępca burmistrza miasta Łukasz Kamiński. Zebranych witali współtwórczyni dyktanda Wanda Lew-Kiedrowska oraz gospodarze miejsca Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Okrój i Burmistrz Krzysztof Krzemiński. Przewodnicząca jury Danuta Pioch, krótko omawiała poszczególne kategorie i odczytywała protokół wyników. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody zasponsorowane przez Ministerstwo Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Gminę Miasto Reda.

Lista nagrodzonych znajduje się pod linkiem : Kaszubi.pl

Uroczystościom towarzyszyła muzyka zespołu Redzanie i nagrania video poszczególnych tekstów dyktanda dla danej kategorii. Swój przekaz dla uczestników zaprezentowała z rodziną i przyjaciółmi nasza słynna mieszkanka Weronika Korthals. Zwieńczeniem każdej części była krótka prezentacja miasta ujęta w „Piosence o Redzie”.

Wśród nagrodzonych znalazło się dwoje Redzian : 3 miejsce w kategorii I (klasy I-III SP) zodbyła Zofia Dzienisz z SP4 Reda, a wyróżnienie wśród profesjonalistów uzyskał nauczyciel SP3 Reda pan Paweł Wittbrodt.

Ogromne podziękowania należą się współorganizatorom Dyktanda : Biuru Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (Łukasz Richert, Lucyna Radzimińska, Paweł Wiczyński), Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddział w Redzie (szczególnie za słodki poczęstunek), Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 1 w Redzie, Fabryce Kultury w Redzie oraz Urzędowi Miejskiemu w Redzie (na czele z panią kierownik Hanną Ferrą).

Autor zdjęć: Michał Kaczmarek