Zaznacz stronę

Metropolia zbada zachowania transportowe mieszkańców! Wypełnij ankietę!

01-10-2020 | Aktualności

Po raz pierwszy w historii Obszaru Metropolitalnego przeprowadzone zostanie badanie zachowań transportowych mieszkańców. Jest to też największe z dotychczas realizowanych w metropolii badań! Wszystko po to aby polepszyć metropolitalny transport i podwyższyć jakość życia mieszkańców.

W badaniu zapytamy mieszkańców Metropolii m.in. o to ile i jakich pojazdów posiadają w swoich domach, jakie są cele ich podróży. Chcemy dowiedzieć się jak wyglądają codzienne i weekendowe podróże – jakim środkiem transportu się poruszają i ile czasu im to zajmuje. Interesuje nas też to co skłania mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej, ale też dlaczego wybierają samochód, czego obawiają się w swoich podróżach – mówi Karolina Orcholska, koordynator ds. transportu i mobilności OMGGS.

Ważnym będzie też określenie co może skłonić mieszkańców OMGGS do zmiany samochodu na ekologiczny środek transportu np. komunikację zbiorową, rower czy hulajnogę. Interesująca będzie też ich wizja, jak będzie wyglądał transport w naszej metropolii za 20 lat.

– Zebrane informacje będą podstawą do opracowania strategicznych dokumentów dla metropolii dotyczących mobilności. Mogą być one niezbędne m.in. do ubiegania się o wielomilionowe dotacje unijne dla rozwoju naszego regionu. Robimy to po to, aby mieszkańcy mieli lepszy transport publiczny, czystsze powietrze, wyższą jakość życia – wyjaśnia Karolina Orcholska.

Badanie prowadzone jest w ramach przygotowań Planu Zrównoważonej Mobilności – SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). Jest to długoterminowa strategia planowania  przyjaznego transportu oraz maksymalnego wykorzystania infrastruktury dostępnej w miastach, gminach i powiatach OMGGS.  SUMP obejmuje m.in. analizę stanu obecnego, budowanie wizji, ustanawianie celów, aktywne komunikowanie, monitoring oraz ocenę wniosków i doświadczeń. Od tradycyjnego planowania transportu SUMP wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem wszystkich zainteresowanych grup osób oraz koordynacją polityk m.in. transportu, zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej, zdrowia, bezpieczeństwa.Dzięki SUMP wszystkie działania transportowe w metropolii będą przemyślane, zaplanowane i będą opierać się o długofalową wizję rozwoju zrównoważonej mobilności na całym jej obszarze. Wymaga to przede wszystkim dogłębnej oceny obecnej sytuacji i przyszłych tendencji, a także wykorzystania dostępnych środków technicznych, infrastrukturalnych, finansowych i promocyjnych.

Badanie potrwa do końca października. Ankieta dostępna jest tutaj: https://bit.ly/3mYRyRx

Skip to content