Zaznacz stronę

Ruszyła akcja edukacyjna „Na drodze – Patrz i Słuchaj”

08-04-2019 | Aktualności

Ruszyła ogólnopolska akcja informacyjno – edukacyjna pn. „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Działania te są głównie skierowane do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego ale także i do kierujących pojazdami. Działania będą realizowane do końca września 2019 roku.

Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie oraz uświadamianie, szczególnie pieszych na zagrożenia związane między innymi z:

– nieostrożnym wejściem na przejście dla pieszych,

– korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię

– głośnym słuchaniem muzyki przy użyciu słuchawek na uszach podczas przechodzenia przez jezdnię a także podczas chodzenia drogą czy też chodnikiem

– przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,

– chodzeniem nieprawidłową stroną drogi.

Policjanci będą również uświadamiać kierujących pojazdami m.in. o tym, że głośne słuchanie muzyki w samochodzie rozprasza naszą uwagę podczas kierowania pojazdem.

Koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy – kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju tzw. „rozpraszacze” (telefony, smartfony, tablety, nawigacje, reklamy itd.) mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie niewłaściwej decyzji. Opóźniony refleks i nieodpowiednie zachowania  uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” nie jest zakazane prawem, dlatego też policjanci, kolejny już rok, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ!” będą informować, edukować uczestników ruchu drogowego oraz apelować o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Czujny pieszy to bezpieczny pieszy!

 

asp.sztab. Anetta Potrykus

Specjalista ds. prasowo – informacyjnych

Komendy Powiatowej Policji

w Wejherowie

58 672 97 72

 

Skip to content