Zaznacz stronę

Relacja z Biesiady Literackiej z Hanną Suchocką

18-02-2019 | Aktualności, Galeria, Galeria 2019, Relacje

Kolejne spotkanie w ramach Biesiady Literackiej w redzkiej Fabryce Kultury miało miejsce w piątkowy wieczór, 15 lutego, a gościem była pani Hanna Suchocka, opowiadająca o książce „Ambasador u trzech papieży”.

Hanna Suchocka to prawniczka i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z doktoratem honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie i  UKSW w Warszawie. W latach 1992-1993 Premier Rządu RP, w latach 1997-2000 minister sprawiedliwości i prokurator generalny, w latach 2001- 2013 ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim (najdłużej urzędujący ambasador III RP). Dama Orderu Orła Białego. W czasie dwugodzinnego spotkania autorka opowiedziała między innymi, jak to się stało, że została  dyplomatą.

Prowadzący spotkanie Krystian Nehrebecki zadawał pytania dotyczące mniej znanych faktów z pontyfikatu trzech papieży. Uczestnicy spotkania słuchali o strukturach i mechanizmach działania Państwa Watykańskiego, tajnikach  protokołu dyplomatycznego,  o spotkaniach w ambasadzie ze znanymi osobami świata polityki, kultury, także starej arystokracji rzymskiej  i o tym że nie istnieje kuchnia włoska.  Po odpowiedziach na pytania słuchaczy nadszedł czas na tradycyjne autografy i wspólne zdjęcia. Jednak w ciągu dwu godzin nie sposób opowiedzieć o tak długim pobycie w Rzymie. W książce autorka poetycko opisuje znane i mniej znane zabytki Wiecznego Miasta. Książka może służyć podczas rzymskich wędrówek jako swoisty przewodnik po mniej znanych skarbach architektury, małych sklepikach, trattoriach i kafejkach, i choćby dlatego jest warta przeczytania.

Tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek

 

Skip to content