Zaznacz stronę

Reda świętowała 11 listopada

13-11-2019 | Aktualności, Galeria, Galeria 2019, Kultura I Rozrywka

Uroczystości sto pierwszej rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła – jak co roku – msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Okolicznościowe kazanie wygłosił dziekan dekanatu redzkiego ks. kanonik Jan Kowalski. Na mszy obecni byli proboszczowie redzkich parafii, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz poczty sztandarowe i honorowa asysta uczniów ZSP w Redzie.

Mszę zakończył koncert Miejskiego Chóru Kameralnego. Kolejnym punktem programu było złożenie przez liczne delegacje wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicami upamiętniającymi poległych mieszkańców Redy. Następnie wszyscy zebrani przeszli w pochodzie pod siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie, gdzie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wspólnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

Bardzo wzruszającym punktem obchodów Święta Niepodległości było w tym roku uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej założycielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie, Lucjanowi Kellasowi i Franciszkowi Talaśce, zamordowanym przez hitlerowców 11 listopada 1939 r. w Lasach Piaśnickich oraz wszystkim strażakom, którzy poświęcili się społecznej działalności na rzecz mieszkańców i niesieniu pomocy w nagłej potrzebie.

Świętowanie zakończył poczęstunek gorącą wojskowa grochówką, a w świetlicy OSP na chętnych czekały rogale marcińskie i gorące napoje. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Drzeżdżona w Redzie Rekowie przedstawili okolicznościowy program artystyczny.

tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek

Skip to content