Zaznacz stronę

Myśliwi świętowali „Hubertusa”

18-11-2019 | Aktualności, Galeria, Galeria 2019

W Rekowie Górnym odbył się odpust św. Huberta, który zapoczątkował sezon łowiecki. W uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, uczestniczył przewodniczący Rady Miejskiej w Redzie Kazimierz Okrój.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji myśliwych, leśników i mieszkańców wsi. Był to jeden z najważniejszych dni dla Polskiego Związku Łowieckiego, bo nawet polowanie przebiegało na wzór historycznych polowań.

– Myśliwi szukali patrona, który by ich chronił przed niebezpieczeństwem, dlatego wybrali świętego Huberta. Od tego czasu, dzień patrona stał się świętem myśliwych, leśników i jeźdźców – mówił w kazaniu metropolita gdański. – By uczcić św. Huberta myśliwi urządzają okazałe polowania, poprzedzone nabożeństwem w przyleśnej kaplicy. A po polowaniu odbywa się biesiada z tradycyjnym bigosem i dereniówką.

Na uroczyste obchody święta przybyli myśliwi z Koła Łowieckiego Jeleń z Wejherowa, które liczy prawie 70 członków. Wśród gości honorowych znaleźli się wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, przewodniczący Rady Miejskiej w Redzie Kazimierz Okrój i proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy ks. Fabian Tokarski.

-Myśliwy to człowiek o ogromnej wiedzy, umiejętnościach i poszanowaniu przyrody. Poluje tylko na gatunki łowne, chroniąc tę zwierzynę, której populacja jest zagrożona – dodaje członek koła Kazimierz Okrój. – Nasza historia i tradycja myśliwska wiąże się nieodłącznie ze znakiem koła, jakim jest jego sztandar.

Po nabożeństwie wszyscy spotkali się na placu, gdzie zorganizowano festyn. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Rekowie, a Koło Gospodyń Wiejskich serwowało myśliwskie przysmaki (bigos i żurek) oraz domowe wypieki i ciepłe napoje.

Następnie myśliwi z psami udali się na teren łowiecki, który obejmuje obwody 29 i 38 o powierzchni 3847 i 3821 hektarów Puszczy Darżlubskiej, z granicami biegnącymi wzdłuż szos Wejherowo–Piaśnica, Leśniewo–Połczyno, Brudzewo–Rekowo i wzdłuż rzeki Redy. Koło „Jeleń” dzierżawi również teren łowiska o obwodzie 73 o powierzchni 3940 hektarów z rezerwatem „Darżlubskie Buki”.

 

Skip to content