Zaznacz stronę

Afera Kryminalna z Mariuszem Czubajem – tak było!

17-10-2019 | Aktualności, Galeria, Relacje, Seniorzy

Tydzień temu, w ramach Afery Kryminalnej 2019 gościem redzkiej biblioteki był Mariusz Czubaj.

Doktor habilitowany Mariusz Czubaj jest antropologiem kultury, znawcą literatury i wykładowcą akademickim. Jako profesor nadzwyczajny wykłada teorię kultury, dziennikarstwo specjalistyczne, a także prowadzi laboratorium kryminału i thrillera w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Humanistyczno – Społecznego SWPS. W swojej pracy naukowej skupia się na antropologii kultury, kulturze i literaturze popularnej, kulturze fanowskiej oraz antropologii sportu.

Jako autor powieści kryminalnych może się już poszczycić całkiem bogatym dorobkiem. Debiutował w 2008 roku, kiedy to ukazały się dwie jego książki. „Aleję samobójców” napisał wspólnie z Markiem Krajewskim. W powieści tej sprawą zagadkowej śmierci pensjonariusza domu seniora zajmuje się nadkomisarz Jarosław Patera. Ten sam bohater pojawia się także w drugiej książce duetu, wydanych rok później „Różach cmentarnych”.

W 2008 roku ukazała się także pierwsza część utrzymanego w stylistyce noir cyklu o specjaliście od portretów psychologicznych, Rudolfie Heinzu. „21:37” była powieścią na tyle udaną, że przyniosła autorowi w 2009 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Do serii tej należą jak dotychczas cztery książki, w tym obok „21:37”: „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję” oraz „Piąty Beatles”.

W roku 2014 Mariusz Czubaj powieścią „Martwe popołudnie” otworzył swój drugi autorski cykl powieściowy, w którym centralną rolę odgrywa ekspert od poszukiwania zaginionych i bezpieczeństwa w firmach, Marcin Hłasko. Za drugą część serii, zatytułowaną „R.I.P.”, w 2017 roku pisarz została uhonorowany drugą w karierze Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Powieści Mariusza Czubaja cieszą się popularnością nie tylko w Polsce. Są tłumaczone na kilka języków obcych, w tym na angielski, niemiecki, włoski, ukraiński i turecki.

relacja i zdjęcia z MBP w Redzie

Skip to content