Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta, rencisty lub osoby, która spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Za uprawnionych członków rodziny uznaje się dzieci, dzieci małżonka i dzieci przysposobione. Prawo do takiej renty mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności. Wyjątkiem są dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Uprawnionym przysługuje jedna, łączna renta, która w razie konieczności jest dzielona miedzy nich w równych częściach.
Minimalna wysokość renty rodzinnej od 1 marca 2018 r. wynosi 1029,80 zł.
Renta rodzinna przysługuje do ukończenia 16 lat, a w przypadku kontynuowania nauki do 25 roku życia. ZUS wypłaca rentę przez cały rok szkolny, łącznie z wakacjami. Uczniom świadczenie wypłaca do końca sierpnia, a studentom do końca września.
Jeżeli szkoła lub uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, ZUS będzie wypłacał świadczenie przez cały ten czas. Warto pamiętać, że w tym czasie ZUS ma prawo do kontroli czy nauka jest faktycznie kontynuowana. Jeżeli nie został wskazany pełny okres nauki, to aby renta była wypłacana bez przerwy, najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty trzeba złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Uczniowie muszą to zrobić do końca września, natomiast studenci do końca października.
Uczeń, który dostał się na studia, żeby otrzymać rentę za wrzesień, musi dostarczyć zaświadczenie z uczelni najpóźniej do końca września, a formalny dokument świadczący, że jest studentem na początku października. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie formalności może skutkować wstrzymaniem świadczenia.