Zaznacz stronę

Reda na Lublinieckich Senioraliach

08-10-2018 | Aktualności, Galeria, Galeria 2018, Kultura I Rozrywka, Seniorzy

W sierpniu do Redy dotarło zaproszenie z Lublińca – naszego miasta partnerskiego – na organizowane przez miasto Lubliniec w dniach 3-5 października tegoroczne obchody DNIA SENIORA.  W odpowiedzi do Lublińca wyruszyła piętnastoosobowa delegacja słuchaczy redzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członków stowarzyszenia „Kunszt”. Na miejscu oczekiwała już reprezentacja seniorów z Łowicza – drugiego miasta partnerskiego Redy. Przez cały czas  delegacjami z Redy i Łowicza opiekował się Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu Roman Szafraniec.

Pierwszego dnia pobytu, pod wielkim namiotem, odbyło się spotkanie integracyjne grup z Redy, Łowicza i Lublińca z udziałem władz miasta. Pogoda nie była najlepsza, lecz czas szybko minął w gorącej i wesołej atmosferze, przy znakomitym poczęstunku (szczególnie domowych ciastach).  Drugiego dnia pobytu redzka delegacja wzięła udział w obchodach DNIA SENIORA, które odbywały się w Miejskim Domu Kultury, z udziałem licznej rzeszy zaproszonych gości. Na scenie przez cały dzień trwały przygotowane specjalnie na Lublinieckie Senioralia prezentacje działalności seniorów trzech partnerskich miast oraz występy artystyczne seniorów i uczniów lublinieckich szkół podstawowych.  Prezentację  Redy przedstawiła opiekun UTW Bożena Natzke.  Ponadto, w wydzielonych Strefach Zdrowia, Aktywności i Relaksu, Edukacji i Porad dla Seniorów można było się przebadać i skonsultować odnośnie spraw „starszej młodzieży”.

W godzinach popołudniowych III LUBLINIECKĄ GALĘ SENIORA otworzył wernisaż malarstwa  redzianki Brygidy Śniateckiej  obchodzącej  25-lecie działalności artystycznej. Po części oficjalnej i wręczeniu wyróżnień „Senior Roku 2018 Miasta Lublińca” i „Miejsca Przyjaznego Seniorom”, wystąpił  zespół „młodzieżowy”  Blue Party.

Trzeci dzień pobytu redzkiej delegacji był typowo turystyczny. W drodze do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach świetny przewodnik Andrzej Szatan opowiedział o historii Lublińca i okolic, w stylu turystyki autokarowej  pokazywał na lewo to, na prawo to.  Po zwiedzaniu  kopalni (czyli przejściu trasy ok. 2 km na głębokości 40,5 m pod powierzchnią ziemi),  Skansenu Maszyn Parowych i rynku Tarnowskich Gór grupa wróciła do Lublińca, gdzie pod przewodnictwem pani kustosz Joanny zwiedziła małe, ale jakże wymowne muzeum Patronki Europy i Lublińca Edyty Stein. Następnego ranka trzeba było już wyruszyć w drogę powrotną. Gości żegnali burmistrz Lublińca Edward Maniura i przewodniczącego UTW Roman Szafraniec.

Tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek

 

 

Skip to content