Zaznacz stronę

Reda czytała WESELE

04-09-2017 | Aktualności, Galeria, Galeria 2017

W minioną sobotę w całej Polsce odbyła się szósta edycja Narodowego Czytania, zorganizowanego pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku dziełem wybranym w ogólnopolskim głosowaniu był dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Tak też i w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie, przy „weselnych” stołach, zastawionych owocami i kruchymi ciastkami, zasiadły osoby chcące wysłuchać fragmentów sztuki, w interpretacji Karola Nepelskiego.

Redzianin Karol Nepelski jest kompozytorem muzyki instrumentalnej, scenicznej, operowej i teatralnej oraz muzyki filmowej. Zajmuje się także muzyką elektroakustyczną, twórczością audio-video oraz performance. Kończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kompozycji, uzyskując tytuł doktora w klasie Krzysztofa Pendereckiego. Obecnie jest adiunktem w tejże Akademii. Jako kompozytor, współpracował m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Teatralną w Warszawie.

Gość, w ramach wstępu, opowiedział o premierze „Wesela”, która miała miejsce 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim (obecnie Teatrze im. Juliusza Słowackiego) w Krakowie. Mimo, że wcześniej uważano tekst za nudny, sztuka odniosła duży sukces. Pierwszy spektakl reżyserował Adolf Wawerski wraz ze Stanisławem Wyspiańskim, jednocześnie autorem scenografii. Pan Karol Nepelski zaprezentował też skróty interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Wyspiański Wyzwala”, czyli poszukiwań wokół dramatu Wyspiańskiego „Wyzwolenie” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, mającego premierę miała miejsce w Teatrze im.  J. Słowackiego w Krakowie 12 listopada 2016 r.

Następnie przystąpiono do czytania jednego z trzech  aktów  „Wesela”,   w czym Karola Nepelskiego wspomogła Katarzyna Zielińska, pracownik MBP w Redzie

Tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek /

UM w Redzie

Skip to content