Zaznacz stronę

Jesienna oferta kulturalna „Forum Norda”

02-10-2015 | Aktualności

„Jak odpoczywać jesienią to koniecznie w Gdyni i Północnych Kaszubach. Bogatą ofertę kulturalno-rekreacyjną, dostępną również poza sezonem letnim, przygotowały gminy należące do Metropolitalnego Forum NORDA przedstawiając ją na konferencji prasowej w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała przypomniała efekty dotychczasowej pracy nad promocją regionu Północnych Kaszub w ramach Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA – wydawane ulotki przedstawiające atrakcje regionu, plakaty informujące o nadchodzących wydarzeniach, mobilny przewodnik.

– W tym roku udało nam się dodatkowo opublikować mapę z trasami rowerowymi – mówiła wiceprezydent Gdyni. – Mapa obrazuje ponad 1200 km tras rowerowych, dzięki którym można zwiedzić cały nasz region. Teraz zastanawiamy się, co zrobić, aby również poza sezonem letnim, przyciągnąć turystów. Kaszuby to piękna tradycja, ale również nowoczesność. Chcemy pokazywać to, co może być nową kaszubskością. I to nam się uda, dlatego że silnie ze sobą współpracujemy.

Konferencję prowadził Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, który przedstawił najnowsze turystyczne atrakcje Północnych Kaszub.
– Samorządy Północnych Kaszub przyciągają co roku tłumy turystów spragnionych wiatru znad morza i egzotyki kultury regionalnej – mówił Tomasz Fopke. – W rytmie Kaszub rzeczy dzieją się z zachowaniem naturalnego rytmu przyrody i nowych bitów dynamicznie rozwijającej się infrastruktury turystycznej.

Kaszuby to doskonałe miejsce na uprawienie turystyki, zarówno rowerowej, kajakarskiej, jachtowej, morskiej, wędrówek pieszych malowniczymi szlakami, jak również Nordnic Walking. Na miłośników zwiedzania czeka ponad 100 dworów i pałaców, zabytkowe kościoły, muzea przechowujące pamiątki lokalnej sztuki, czy skanseny. Do tej bazy co roku dołączają nowe atrakcje przygotowywane przez lokalne samorządy, bądź przez nie wspierane. W Gniewinie osiadła rodzina kaszubskich Stolemów, przez Wejherowo turystów poprowadzi szlak nut kaszubskich, na Kamienną Górę w Gdyni, z której roztacza się piękny widok na Zatokę, od tego sezonu wjedziemy kolejką, a przy ul. Polskiej w Gdyni swoją siedzibę znalazło Muzeum Emigracji. Amatorzy techniki wojskowej na pewno odnajdą szlak historii militarnej Kaszub Północnych, a pasjonaci pradawnych dziejów muszą odwiedzić osadę średniowieczną w Sławutowie.

Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali tradycyjnego wykonania kaszubskiego alfabetu, ale mieli także okazję współuczestniczyć w wyśpiewaniu kaszubskiej wyliczanki w rytmie rap. Było to doskonałym dowodem na to, że połączenie tradycji i nowoczesności na co dzień dokonuje się w regionie Północnych Kaszub.” www.norda.pl

reportaż filmowy z konferencji: http://telewizjattm.pl/dzien/2015-09-30/35404-wejherowo-kaszubskim-ma-zwabic-turystow-na-jesien.html?play=on

Skip to content