Zaznacz stronę

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Redzie z wizytą w Szkocji

17-02-2014 | Aktualności, Aktualności Oświatowe

1

W styczniu b.r. grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 w Redzie wzięła udział w czwartym już spotkaniu szkół uczestniczących w projekcie ekologicznym „EUROPE GO GREEN”, realizowanym w ramach unijnego programu Comenius – „Uczenie się przez całe życie”. Spotkanie odbyło się w szkockim mieście Dumfries (Wielka Brytania). Opiekunami uczniów były nauczycielki – Urszula Obłuda (biologia), Barbara Borkowska (technika i informatyka) i Iwona Nowicka (j. angielski). Celem spotkania grup ze szkół w Dumfries, Burgas (Bułgaria), Gifhorn (Niemcy), L`Aquila (Włochy) oraz Redy było przedstawienie działań projektowych, jakie odbywały się w szkołach w ciągu ostatnich miesięcy oraz omówienie wypracowanych rezultatów i korzyści z realizacji projektu.

Oprócz spotkań roboczych, uczestnicy projektu mieli okazję poznać wiele interesujących miejsc i atrakcji kraju gospodarzy. W programie wizyty znalazły się wyjazdy do  Edynburga, stolicy Szkocji, do Glasgow oraz do New Lanark – zachowanego w oryginalnym kształcie XIX-wiecznego osiedla powstałego wokół przędzalni bawełny.

            W związku z Dniem Roberta Burnsa (najwybitniejszy narodowy poeta szkocki), uczestnicy spotkania wzięli udział w uroczystej kolacji, tzw. Burns supper. Ogromne wrażenie zrobiła na nas radosna atmosfera tego spotkania oraz obecność wielu chłopców i dorosłych mężczyzn w tradycyjnych szkockich spódniczkach. Jak się przekonaliśmy, sławne kilty nie są tylko elementem szkockiej cepelii, ale stanowią nieodłączny element szkockiej obyczajowości.

Pobyt w Dumfries dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Pracując nad zadaniami projektu uczniowie mieli możliwość porównania sposobów rozwiązywania problemów ekologicznych w szkołach i miastach szkół partnerskich. Jednocześnie mieli okazję poznać codzienne życie i problemy swoich szkockich gospodarzy, a także – co bardzo ważne – kształcić umiejętność porozumiewania się w j. angielskim. Takie kontakty są dobrą lekcją tolerancji i otwartości na innych ludzi i inne kultury. Dzięki tym wszystkim aspektom, udział w projekcie stanowi znakomitą platformę integracyjną dla młodych ludzi z różnych krajów europejskich.

Bieżące relacje i zdjęcia z realizacji projektu są dostępne na stronie szkoły: www.zs2.reda.pl.

Tekst: I. Nowicka.

 

Skip to content