PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA RAKOWI SZYJKI MACICY W GMINIE MIASTO REDA

09-05-2019 | Aktualności, Programy profilaktyczne

Burmistrz Miasta Redy informuje, iż trwają szczepienia przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W 2019 r. do szczepień, które są dobrowolne, mogą przystąpić dziewczęta urodzone w 2006 r., zameldowane na terenie Gminy Miasto Reda.

Szczepienia odbywają się w punkcie szczepień  NZOZ Śródmieście w Redzie przy ul. Osadniczej 5. Termin szczepienia można ustalić osobiście lub telefonicznie pod numerem 58 742 – 37 – 80. Pełny cykl szczepienia obejmuje 3-krotne podanie szczepionki.

„Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Gminie Miasto Reda na lata 2009 – 2019” finansowany jest z budżetu Gminy Miasto Reda. Od 2009 r. zaszczepiono w sumie ponad 800 dziewcząt zameldowanych na terenie Miasta Redy.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia na świecie. Główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko infekcji HPV jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy rekomendują m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Ministerstwo Zdrowia. Szacuje się, że powszechne szczepienia całych roczników nastolatek spowodują zmniejszenie ogólnej liczby zachorowań na raka szyjki macicy od 76 do 96 procent w ciągu 15-20 lat od rozpoczęcia szczepień.