ROZSTRZYGNIĘTO XXII MIEJSKI KONKURS BOŻONARODZENIOWY

Rozstrzygnięto XXII MIEJSKI KONKURS BOŻONARODZENIOWY, organizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Redzie, Parafię Św. Wojciecha i Miejski Dom Kultury. Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanych ze świętami  Bożego Narodzenia oraz podtrzymanie zwyczaju własnoręcznego wykonywania świątecznej szopki. Konkurs odbywał się w różnych kategoriach wiekowych, którym przypisane były różne tematy:

1. Przedszkole – zerówka – Lodowa kraina
  2. Klasy I – III szkoły podstawowej – Święty Mikołaj
  3. Klasy IV – VI szkoły podstawowej – Święta Rodzina – płaskorzeźba
  4. Klasy I – III  GIMNAZJUM,  SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE – T-shirt z motywem świątecznym

Oprócz tego, dla wszystkich uczniów redzkich szkół ustalona została kategoria wspólna: Wielkoformatowa szkolna szopka bożonarodzeniowa.

Jury w składzie: Tomasz Wiśniewski – przewodniczący, Paulina Piotrowska, Maciej Wilczyński, Aleksandra Radzimińska, Aleksandra Rost, Bogdana Gołojuch oraz Beata Zawal – Brzezińska oceniło prace i wyłoniło laureatów. Na konkurs napłynęło łącznie 286 prac we wszystkich kategoriach wiekowych. Najwięcej, 91 płaskorzeźb, wykonały dzieci z klas IV – VI, 75 mikołajów wykonały najmłodsze dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, 76 prac o tematyce zimowej przedszkola i zerówki, a gimnazja 44 z motywem świątecznym.

Wśród płaskorzeźb najwięcej wykonano z masy solnej, ale także z gliny, mydła i w technice collage. Do najciekawszych należały prace Karoliny Dziubakiewicz z kl.IVa SP3, Judyty Mączki z kl.6b SP3 i Oskara Rost z kl.6c SP2.

Wśród Mikołajów zwyciężyła praca Konrada Wasiuty z kl.2a SP3. Drugie miejsce zajął Filip Stubiński z kl.2a SP3, a trzecie Zosia Lewandowska z kl. 2e SP2. Wiele Mikołajów zostało wykonanych z materiałów wtórnych i ciekawie ozdobionych. Młodzi uczniowie wykazali się wielką kreatywnością i zbudowali postacie o zróżnicowanych wielkościach, z sankami, workami, w saniach i wolno stojących.

Przedszkolaki pokazały, że lodową krainę można zbudować w sposób kreatywny. Zastosowały celofan, płyty CD i inne materiały po to, żeby pokazać najzimniejszy krajobraz i prawdziwy trzaskający mróz. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Maja Duda z SP3, drugie – Bartek Przepiórzyński z Przedszkola „Chatka Puchatka”, a trzecie – Weronika Zwara z Przedszkola „Przy parku”.

Nowością w bieżącym roku była kategoria gimnazjalna – projekt nadruku świątecznego na koszulkach t-shirt. Koszulki wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród rodziców i gości odwiedzających szkołę. Bardzo podobał się ten pomysł. Najciekawsze wykonali: Klaudia Czaja z kl.2a, Dominika Plewińska z kl.2c oraz Szymon Gruchała z kl.1b wszyscy z Gimnazjum nr 2.

Eksperymentem okazała się szopka szkolna, zamiast poprzedniej rodzinnej. Szopka stanowiła wystrój szkoły, który wykonywał pięcioosobowy zespół uczniowski. Jury musiało odwiedzić wszystkie placówki biorące udział w konkursie. Wszystkie były bardzo pomysłowe, lecz największe wrażenie zrobiła na jury oszczędna w formie, drewniana szopka z SP nr 5. Najbardziej rozbudowaną formę wykonał zespól uczniów SP nr 2, który zaaranżował przestrzeń prezentami, pracami uczniów i choinkami. Trzecią najciekawszą była duża szopka z uciętych klocków drewnianych przybranych tkaniną i z żywymi pachnącymi choinkami SP nr 6.

Wręczenie nagród nastąpiło 21 grudnia o godz. 13.00,  po uroczystych jasełkach w sali gimnastycznej gimnazjum w Zespole Szkół nr 2 w Redzie. Jury przydzieliło 46 nagród i wyróżnień, niestety – nie wszystkie piękne prace udało się nagrodzić. Kolejna szansa na nagrody już za rok.

Beata Zawal – Brzezińska / Urząd Miasta w Redzie

Lista laureatów

XXII Miejskiego Konkursu Bożonarodzeniowego

Szopka szkolna