Zaznacz stronę

Mozaika klimatyczna

05-07-2024 | Aktualności - Reda z dobrym klimatem, Galeria

W Urzędzie Miasta w Redzie odbył się cykl warsztatów pn. „Mozaika  Klimatyczna”. Warsztat pozwala na poznanie kluczowych elementów nauki o klimacie, od wzrostu poziomu CO2 w atmosferze, po zakwaszenie oceanu czy zaburzenia obiegu wody.

W warsztatach udział wzięli mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, Młodzieżowa Rada Miejska, Miejska Rada Seniorów, burmistrz z radnymi miejskimi, miejskie jednostki organizacyjne, placówki oświatowe oraz pracownicy referatów UM realizujących tematykę objętą Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatycznych.

Warsztat ukazuje relacje przyczynowo-skutkowe oraz wpływ deregulacji naturalnych mechanizmów zarówno na ekosystemy, jak i życie ludzkie. Mozaika Klimatyczna została stworzona przez francuskiego inżyniera Cedrica Ringenbacha i prowadzona jest na całym świecie na licencji Stowarzyszenia Le Fresque du Climat. Materiały oparte są na raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu, a warsztat prowadzony jest przez wyszkolonego trenera.

Podczas warsztatu uczestnicy, na podstawie kilku zestawów kart  przedstawiających elementy z zakresu nauki o klimacie, wspólnie dyskutowali nad związkami przyczynowo-skutkowymi pomiędzy kartami i tworzyli rodzaj mozaiki ilustrujący różnorodne zależności.

25 czerwca odbył się również webinar poświęcony metodzie opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasta Redy. Ekspertki z Instytutu Ochrony Środowiska zaprezentowały metodologię i harmonogram działań podczas przygotowywania strategicznego dokumentu. Webinar odbył się z aktywnym udziałem mieszkańców.

Warsztaty „Mozaika Klimatyczna” przeprowadzone zostały w ramach projektu realizowanego przez Gminę Miasto Reda „OPRACOWANIE MIEJSKIEGO PLANU ADAPTACJI DO ZMIAN KLIMATU DLA GMINY MIASTO REDA” (MPA)  w ramach środków zewnętrznych pozyskanych z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, działanie FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom. Umowa o dofinansowanie nr FENX.02.04-IW.01-0004/23. Dofinansowanie projektu z UE: 209.770,02 zł (263.166,50 zł: dofinansowanie – 209.770,02 zł oraz wkład własny: 53,396,48 zł).

Feniks Rp Ue Rgb 1

Feniks Rp Ue Rgb 1

Skip to content