Betlejemskie Światło dotarło do Redy

18-12-2023 | Galeria, Relacje

15 grudnia harcerze Związku Harcerstwa Polskiego podzielili się z mieszkańcami Redy Betlejemskim Światłem Pokoju.

Historia Światła zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata znajdowało się w samym centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam, ponad dwa tysiące lat temu, narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień obiega świat, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. Nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło w swoją drogę. To czyni z niego znak pokoju i symbol pojednania między narodami. 18 grudnia o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 3 w Redzie, harcerze uroczyście przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce Burmistrza Miasta Redy Krzysztofa Krzemińskiego. W trakcie wydarzenia obecni byli zastępca Burmistrza Łukasz Kamiński oraz sekretarz Hanna Janiak. Następnie przedstawiciele ZHP Reda udali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie, gdzie światło przyjął Wiesław Kornacki.

Dziękujemy redzkim harcerzom, że i w tym roku, zdołali przynieść nam Światło. Betlejemskie Światło Pokoju to jedna z najpiękniejszych tradycji ostatnich lat. Niech przyniesie nam ono nadzieję, zdrowie i pokój na całym świecie.