Zaznacz stronę

Reda uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych

07-03-2023 | Galeria, Relacje

Dnia 5 marca 2023 roku biegiem z Parku Rodzinnego w Redzie do parku w dzielnicy Ciechocino, liczna grupa biegaczy uczciła pamięć Żołnierzy Niezłomnych. W XI edycji biegu liczącego 1963 metry (określony dystans biegu związany jest z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – 1963 r. – Józefa Franczaka) udział wzięli wszyscy chętni, a bieg był rozgrywany bez rywalizacji sportowej. Zanim zawodnicy ruszyli na trasę, profesjonalną rozgrzewką biegaczy zajęły się panie z Project Active z Kębłowa. Na starcie, krótki rys historii żołnierzy wyklętych oraz sygnał do startu dał Zastępca Burmistrza Miasta Redy Łukasz Kamiński. Start biegu nastąpił o godzinie 12:05, a biegacze ruszyli na trasę podążając za quadem. Jako pierwszy na mecie zameldował się Konrad Stawicki, uczeń PZS 4 w Wejherowie. Najszybszą kobietą okazała się Paulina Schmidt, a najmłodszym uczestnikiem w kategorii dzieci, Tomasz Kowalski, oboje z UKS Jedynka w Redzie. Wielkie brawa należą się Katarzynie Osieckiej-Brzeskiej z Rady Miasta w Redzie, która pokonała trasę biegu w asyście dzieci i męża. Inni radni Rady Miasta w Redzie również nie próżnowali i zajęli się pomocą przy organizacji biegu (Krystian Melzer, Sebastian Kozioł, Mateusz Richert, Andrzej Byczkowski, Leszek Hebel).

Na mecie na uczestników biegu czekały pamiątkowe medale, pyszna grochówka, ciepła kawa i herbata serwowana przez właścicieli, Państwa Mińczyków oraz woda ufundowana przez firmę „Nata”. Nad zabezpieczeniem trasy i bezpieczeństwem biegaczy czuwała ekipa biura Ochrony oraz Usług Detektywistycznych „Mustang” z Redy, grupa policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie i miejskiej w Redzie, Ochotnicza Straż Pożarna w Redzie oraz Młodzieżowa Rada Miasta w Redzie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem biegu w Redzie był niezwykle aktywny Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” na czele z menadżerem Sebastianem Browarczykiem oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który profesjonalnie zajął się całością organizacyjną biegu.