Zaznacz stronę

Dzień otwarty zakładów produkcyjnych H+H

25-09-2023 | Relacje

21 września na terenie zakładu produkcyjnego H+H w Redzie odbył się Dzień Otwarty dla mieszkańców. Mieszkańcy po raz pierwszy mieli okazję obejrzeć zakład w trakcie trwania produkcji. Przed wyruszeniem na teren fabryki odbyła się krótka prezentacja firmy i zarys historyczny zakładów w Redzie.

Na początku XX wieku powstała fabryka Wilhelma Bussego. Mieszkańcy Redy w XX wieku nazywali ją „kloc-fabryką”. Rozpoczęła się produkcja białej cegły na bazie żwiru. Początkowo dla potrzeb produkcji rozkopywano pobliskie wzgórza morenowe. Po II wojnie światowej zakład został upaństwowiony pod nazwą Zakład Produkcji Elementów Budowlanych, a w latach 90-tych  „Prefabet”. O wadze fabryki dla mieszkańców i lokalnego rynku pracy świadczył herb miejscowości stworzony na potrzebę nowonarodzonego w styczniu 1967 roku miasta. W latach 60-tych rozpoczęła się też produkcja betonu komórkowego. Zakład zaznaczył się mocno w rozwoju miasteczka lat 70-tych i 80-tych. Pracownicy zakładu oraz materiały z jego produkcji wykorzystywano przy budowie redzkich szkół, przedszkoli, ośrodka zdrowia czy biblioteki. Dzisiaj zakład działa pod nazwą H+H. Produkcja wróciła „pełną parą”, a dotychczasowa współpraca z miastem pozwala na dalsze przekształcenia m.in. naprawa sieci kanalizacyjnej, przebudowa układu drogowego u zbiegu ulic Leśnej i Gniewowskiej wraz z nowym wjazdem na teren zakładu.

W Dniu Otwartym wzięli udział Zastępca Burmistrza Miasta Redy Łukasz Kamiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Okrój, Sekretarz Hanna Janiak, radni Emilia Sawicka-Lieder, Leszek Hebel oraz mieszkańcy Redy.

 

Skip to content