Zaznacz stronę

XXIV Wielki Przejazd Rowerowy 2022

08-06-2022 | Aktualności

Termin. Niedziela 12 czerwca 2022

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w XXIV Wielkim Przejeździe Rowerowym (oraz hulajnogowym, rolkowym, longboardowym itd). Celem wydarzenia jest promocja i zachęcanie użytkowania roweru jako najzdrowszego środka komunikacji przyjaznego miastu i środowisku. Tego dnia (przez ok 20 min) droga krajowa nr 6 należy wyłącznie do rowerzystów.W całym wydarzeniu przewidziano 4 peletony: Peleton Północny ( z Wejherowa), Peleton Gdański, Peleton Południowy (Starogardzki / Tczewski) oraz Peleton Zachodni (Kartuski). Łączna długość tras to 170 km.

Peleton Północny z Wejherowa do Sopotu:

Wejherowo Rynek: Zbiórka – 9.30, Start 9:55.

Reda. Róg ul. Gdańskiej i Cechowej Zbiórka 10.35, Start 10:45

Rumia: Dworzec PKP. Zbiórka 11:15, Start 11:25

Gdynia: Skwer Kościuszki: Zbiórka 12:00. Start. 12.50. W Gdyni przewidziane jest dyskusja o infrastrukturze rowerowej.

Połączenie peletonów ok. 14.00 wjazd na drogę Zieloną w Sopocie. Finał Sopockie Błonie przy ul. Polnej w Sopocie.

Prędkość przejazdu 12 – 14 km/h

Udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest całkowicie darmowy. Wszyscy uczestnicy chcący wesprzeć organizację WPR, będą mogli zrobić to poprzez udział w zbiórce publicznej poprzez nabycie tzw.  szprychówek  czyli barwne, numerowane karty pamiątkowe Wielkiego Przejazdu Rowerowego – cegiełki na organizację WPR (od 2 zł). Oprócz tego, że jak sama nazwa wskazuje, można je wpleść pomiędzy szprychy i przyozdobić rower, można przy odrobinie szczęścia dzięki nim wygrać jedną z wielu nagród. Główne nagrody to rowery, ale oprócz nich czekają na Was jeszcze dziesiątki innych nagród. Losowanie szczęśliwych numerów odbędzie się podczas finału WPR na Sopockich Błoniach.

Wszystkie informacje dostępne na stronie www.wpr2022.pl

Mapa tras wszystkich peletonów i zbiórek: www.wpr2022.pl/ktoredy.html oraz na FB ROWEROWA METROPPOLIA, FB WEJHEROWSKIE TOWARZYSTWO CYKLISTÓW

Wydarzenie na FB

Trasę peletonu północnego zabezpiecza karetka oraz wóz pomocy technicznej z firmy PRO SPORT.

—————

Złota i Srebrna Szprycha

Od 2006 roku podczas Wielkiego Przejazdu Rowerowego wręczane są nagrody Złotej Szprychy dla instytucji lub osób, które zasłużyły się dla rozwoju komunikacji rowerowej na terenie Gdańska. Od 2013 roku Nagroda Złotej Szprychy przyznawana jest wspólnie przez organizacje rowerowe metropolii gdańskiej zrzeszone w Federacji Organizacji Rowerowych Trójmiasta. Od 2014 roku przyznawane są również wyróżnienia Srebrne Szprychy.

 

Zardzewiała Szprycha

Przeciwieństwem Złotej Szprychy jest Zardzewiała Szprycha, która od 2013 roku przyznawana jest osobom i instytucjom, których działania, postawy bądź zaniechania w sposób istotny szkodzą rozwojowi komunikacji rowerowej w naszej metropolii. Zardzewiała szprycha nie ma jednak stanowić wyrazu napiętnowania, ale przyczynić się do mobilizacji nominowanego i zmiany działań krytycznie ocenianych przez trójmiejskich rowerzystów.

————–

Podczas przejazdu wymagane jest  przestrzeganie komunikatów organizatorów dot. bezpieczeństwa (zakaz jazdy równolegle po chodnikach, zakaz wyprzedzenia czołówki, utrzymanie ciągłości i spójności peletonu – bez przerw dziur, zachowanie bezpiecznej odległości miedzy uczestnikami, trzymanie się prawej części pasa celem umożliwienia poruszania się policji po lewym pasem)  .

Organizatorzy XXIV Wielkiego Przejazdu Rowerowego 2022 – Peleton Północny Wejherowo-Reda-Rumia-Gdynia –Sopot.

Arkadiusz Szczygieł. wtcwwo@gmail.com, 510-528-871

Joanna Pionk, joanna.pion@gmail.com, 501-432-357

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów 

Wejherowski Alarm Smogowy – Organizacja Ekologiczna

Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskiego – Łukasz Bosowski 512-639-385

Wpr2022 Plakat Wersja Ostateczna

Skip to content