Zaznacz stronę

Reda świętowała jubileusz 55-lecia

06-06-2022 | Galeria, Kultura I Rozrywka, Relacje, Seniorzy

3 czerwca w Fabryce Kultury w Redzie odbyła się XLIX uroczysta Sesja Rady Miejskiej, wpisująca się w obchody jubileuszu 55-lecia nadania Redzie praw miejskich. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. parlamentarzyści Henryka Krzywonos-Strycharska i Kazimierz Plocke, Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, delegacja samorządowców z Okręgu Wileńskiego, przewodnicząca Stowarzyszenia Reda-Waldbronn Bożena Arnold, przedstawiciele sąsiadujących z Reda samorządów oraz współpracujących jednostek i instytucji.

Uroczystość rozpoczęła się od upamiętnienia minutą ciszy zmarłego 1 czerwca  Jerzego Koski, samorządowca i radnego Rady Miejskiej oraz Redzkiej Rady Seniorów. Jerzy Koska był przewodniczącym Komisji Prawnej  i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miejskiej w Redzie, a także współtwórcą Młodzieżowej Rady Miejskiej. W roku 2019 został odznaczony medalem Zasłużony dla Miasta Redy.

Głównym punktem porządku obrad było wręczenie medali, odznaczeń i  dyplomów. W imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk wręczył Medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” dwóm mieszkańcom Redy: Andrzejowi Brzozowskiemu – kronikarzowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie i Wiesławowi Kornackiemu – byłemu prezesowi redzkiej OSP. Następnie wręczono trzy medale „Zasłużony dla Miasta Redy”, które decyzją Rady Miejskiej w Redzie w roku 2022 otrzymali: Marzenna Jodłowska, Bożena Natzke i Elżbieta Lesner. Wśród wyróżnionych za zasługi dla miasta znalazł się również Edmund Lewańczyk, który został przez Burmistrza Miasta Redy pośmiertnie nagrodzony Orłem Redy.

Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Okrój poinformował zebranych o podjętych  uchwałach Rady Miejskiej, przyznających tytuły Honorowego Obywatela Miasta Redy Edwardowi Maniurze – burmistrzowi Lublińca i Krzysztofowi Kalińskiemu – burmistrzowi Łowicza. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbędzie się w terminie późniejszym, przy okazji wizyty władz Redy w Lublińcu i Łowiczu.

Kolejnym punktem uroczystej sesji była prezentacja okolicznościowego albumu, który miasto wydało z okazji jubileuszu 55-lecia. Album ten składa się ze zdjęć wykonanych i przekazanych przez mieszkańców i ukazuje zmiany, jakie zaszły w Redzie na przestrzeni ostatnich 55 lat. Głos zabrali Przewodniczący Rady Miejskiej w Redzie Kazimierz Okrój i Burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński, dziękując autorom zdjęć i pokrótce przybliżając historię miasta.

Uroczystą sesję Rady Miejskiej w Redzie uświetnił Maciej Miecznikowski, znany i lubiany muzyk pochodzący z Kaszub. W występie pana Macieja nie zabrakło osobistych akcentów związanych z Redą, gdyż jego nauczycielem w szkole średniej był nieżyjący już były burmistrz Redy Antoni Jaks, którego artysta niezwykle ciepło wspominał.

Dni Redy trwały aż do niedzieli, upływając pod znakiem wydarzeń kulturalnych i sportowych. W sobotę na miejskim stadionie zorganizowano Mini Euro Turniej Piłkarski dla dzieci, rozegrano turniej „Baśki Kaszubskiej”, a wieczorem odbył się koncert gwiazd, na którym wystąpiła Roksana Węgiel, poprzedzona występem Baranovskiego i Dominiki Kwiatkowskiej. W niedzielę można było wziąć udział w turnieju deblowym tenisa ziemnego, a w Miejskim Parku Rodzinnym odbyła się potańcówka dla seniorów. Przez cały weekend w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 odbywały się warsztaty taneczne dla młodzieży, organizowane przez Cypher Movement.

 

 

 

 

Skip to content