Zaznacz stronę

„Słodki problem” – sprawdź, czy dotyczy ciebie!

25-05-2022 | Aktualności

Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Trwa metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2 #WolniOdCukrzycy. Propozycja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 64 lat. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy Gdyni, Rumi, Redy, miasta i gminy Wejherowo, Luzina, Szemudu, Kosakowa, miasta i gminy Puck, Władysławowa, Jastarnii i Helu. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie blisko 71 tys. ankiet. Na ich podstawie 7843 osoby skorzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich.

DLA KOGO PROGRAM PROFILAKTYKI?

Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z bezpłatnych badań skorzystać może każdy, choć szczególnie powinny zrobić to osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem.

NA CZYM POLEGA PROGRAM?

Program #WolniOdCukrzycy zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę kiedy nie daje ona jeszcze objawów. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka, a także wezmą udział w zajęciach z fizjoteraputą, który dopasuje harmonogram ćwiczeń szczególnie dla osób z nadwagą i otyłością.

Ankietę FINDRISK można wypełnić online tutaj >>

Po zakwalifikowaniu się do programu badania przeprowadzane są:

  • dla mieszkańców Gdyni w dwóch Punktach Pobrań Diagnostyki na terenie Gdyni przy ul. Tadeusza Wendy 7/9 lub ul. Chwaszczyńskej 2,
  • dla mieszkańców gmin z powiatu puckiego i wejherowskiego w NZOZ nr 1 w Rumii przy ul. Czesława Miłosza 3.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej >>https://niecukrzymy.pl/ 

 

Z programu bezpłatnych badań na wykrycie cukrzycy  mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Więcej informacji na stronie https://stopcukrzycy.pomorskie.eu/

 

9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85% pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Cukrzyca Plakat Gdynia I Powiaty Pucki I Wejherowski

Skip to content