Tak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości

15-11-2021 | Galeria, Relacje

Uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie Lucjana Kellasa i Franciszka Talaśki, zamordowanych przez hitlerowców 11 listopada 1939 r. w Lasach Piaśnickich. Stamtąd zebrani udali się do kościoła pw. WNMP i Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie przedstawiciele władz miasta i powiatu, redzkich organizacji oraz mieszkańców, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców Redy. Odśpiewano też hymn narodowy. Następnie, przy udziale pocztów sztandarowych, w honorowej asyście druhów OSP Reda, uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie i harcerzy, zebrani przeszli do kościoła na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Dalszy ciąg redzkich obchodów Święta Niepodległości miał miejsce w  Fabryce Kultury, gdzie Teatr Muzyczny Hals przedstawił program słowno-muzyczny pt. „A piosenka za nami szła”. W programie, w sposób historycznie chronologiczny, za pomocą piosenek i tekstów poetyckich, opisany został marsz żołnierza do niepodległej Polski. Wykonawcy –  Beata Andraszewicz, Mirosław Rymarz, Jan Mazur i Jan Krenc – przypomnieli takie piosenki jak: „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Piechota”, „Jak to na wojence ładnie”, „Pierwsza Brygada”, „Po ten kwiat czerwony” i wiele innych. A na koniec przyszła pora na tradycyjne rogale.

fot. Michał Kaczmarek