Zaznacz stronę

Tak bawiliśmy się na Senioriadzie!

04-10-2021 | Aktualności, Galeria, Relacje, Seniorzy

Pierwszy października jest świętem seniorów. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji w Redzie już trzeci raz odbyła się „Senioriada” – zorganizowana przez Fabrykę Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Derdowskiego i Urząd Miasta w Redzie. Jak zwykle, imprezę rozpoczął przemarsz barwnego korowodu, trasą z biblioteki, przez miejski park do Fabryki Kultury, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Oprawę muzyczną pochodu zapewnił zespół REDZANIE, z wiązanką kaszubskich melodii.

Na czas „Senioriady” zastępca Burmistrza Miasta Redy Łukasz Kamiński symbolicznie przekazał klucze do bram miasta przewodniczącej Redzkiej Rady Seniorów Jadwidze Pienczk. Najstarsi i najbardziej zasłużeni seniorzy dostali również kwiaty, a w tym gronie znalazła się m.in. pani Marianna, która w tym roku świętowała setne urodziny. W dalszej części programu znalazły się odczyty Fundacji Wiem i Umiem, redzkich policjantów o metodach naciągania osób starszych, Ochotniczej Straży Pożarnej na temat zagrożeń związanych z czadem i niewłaściwą eksploatacją pieca, a także wykład lekarza geriatry dr Łucji Wodniak-Ochocińskiej. Grupa Artystyczna UTW zaprezentowała specjalnie przygotowany program, wystąpili też młodzi artyści ze „Studia Piosenki”. Trzecią redzką „Senioriadę” zakończył Tomasz Stockinger recitalem piosenek z dwudziestolecia międzywojennego, przy akompaniamencie fortepianowym Stefana Gąsieńca.

Przy okazji, na przygotowanych stoiskach można było kupić książkę od Miejskiej Biblioteki Publicznej (dochód za sprzedaży został przeznaczony na Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio Ks. Jana Kaczkowskiego) oraz skorzystać z  Gminnego Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego Programu „Czyste Powietrze” Urzędu Miasta w Redzie.

Relacja i zdjęcia: Michał Kaczmarek

Skip to content