WERNISAŻ WYSTAWY BEATEMARIE BUSCH Z WALDBRONN

28-05-2019 | Aktualności, Kultura I Rozrywka

Stowarzyszenie Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego Kunszt serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa pt.: BEATEMARIE BUSCH I PRZYJACIELE.

Prezentować swoje prace będą: BEATEMARIE BUSCH – główna wystawiająca z ekspozycją o tytule: INTROVERTED VIEW, oraz Beata Zawal Brzezińska, Ewa Świderska Mądry, Barbara Terlecka i Elżbieta Bieńko – Kornacka ze Stowarzyszenia Kunszt.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 2 czerwca 2019r. o godz. 18.00. w Sali Pompejańskiej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki   Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie ul. Zamkowa 2A.  Prace można oglądać w dniach od 2- 21 czerwca 2019 roku. Wystawa została specjalnie przygotowana na obchody Dni Redy.

• Beatemarie Busch jest z wykształcenia farmaceutką. Studiowała sztukę w Kunsthochschule i arteterapię w Fachhochschule w Nürtingen, gdzie uzyskała dyplom. Od wielu lat mieszka i tworzy w Waldbronn. Jej malarstwo wywodzi się z tradycji klasycznego modernizmu, który zestawia z radykalnym XXI wiecznym feminizmem. Artystka posługuje się głównie techniką tempery jajowej, wykonuje też akwafortę i sitodruk. Tematem przewodnim jej prac jest człowiek i jego wnętrze. Człowiek w swojej złożonej strukturze, z bagażem doświadczeń, marzeń, ale i ułomności. Prace Beatemarie Busch nigdy nie odzwierciedlają rzeczywistości. Na jej obrazach możemy zobaczyć fragmenty ciał, ale i napięcie towarzyszące codziennej egzystencji. Artystka przekazuje obraz swojego świata również w abstrakcyjnych rysunkach i obrazach. Beatemarie Busch swoje obrazy prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech, Francji i Czechach. Jest to jej pierwsza samodzielna wystawa w Polsce, która została zorganizowana w ramach wymiany partnerskiej pomiędzy Redą i Waldbronn
  • Beta Zawal – Brzezińska – ukończyła ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Dyplom uzyskała w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego w 1986 roku. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, a także karykaturą. Obrazy i rysunki sygnuje podpisem BEZA. Od 15 lat jest prezesem Stowarzyszenia „Kunszt” i autorką nazwy „Redzkie impresje” – cyklicznej zbiorowej wystawy prac artystów Kunsztu.
  • Elżbieta Bieńko – Kornacka – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2016 roku członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Należy do Stowarzyszenia Artystów Pasjonat w Rumi oraz Stowarzyszenia Kunszt w Redzie. Ulubioną techniką jest kolaż i akryl na płótnie, stosuje również gwasz i temperę. Tworzy tuszem ilustracje do książek.
  • Ewa Świderska – Mądry – jest z wykształcenia architektem. Należy do Stowarzyszenia Pasja w Wejherowie oraz Stowarzyszenia Kunszt w Redzie. Maluje głównie krajobrazy i kwiaty. Posługuje się przede wszystkim techniką olejną i akrylową nakładając na płótno gruby impast. Eksperymentuje z barwą i formą stosując niekonwencjonalne kolory.
  • Barbara Terlecka – maluje zarówno krajobrazy, portrety jak i kwiaty. Głownie stosuje technikę olejną lub akryl łączony z powerteksem i innymi materiałami. Często eksperymentuje z tworzywem i strukturą w celu spotęgowania siły wyrazu. Projektuje biżuterię z naturalnych kamieni i wykonuje rzeźbę z powerteksu.

O wystawie

Wystawa jest efektem współpracy nawiązanej pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaźni Reda – Waldbronn oraz Stowarzyszeniem Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego Kunszt z Redy. Pierwszy kontakt pomiędzy organizacjami został nawiązany w 2017 roku dzięki Towarzystwu Kulturalno – Sportowemu z Redy, które od 2015 roku prowadzi wymianę kulturalną z miastem partnerskim. Artyści z Redy dwukrotnie pokazali swoje prace w Kulturtreff w Waldbronn ( w 2017 i w 2018 roku). Były to głównie prace malarskie, haft, fotografia i biżuteria.

Aktualna wystawa Beatemarie Busch przedstawia obrazy wykonane w technice tempery oraz prace wielkoformatowe tuszem na folii powstałe w latach 2013-2016. Towarzyszy jej wystawa 4 artystek ze Stowarzyszenia Kunszt: Beaty Zawal-Brzezińskiej, Ewy Świderskiej Mądry, Barbary Terleckiej i Elżbiety Bieńko – Kornackiej, które w oddzielnej części prezentują obrazy związane tematycznie z człowiekiem i jego wnętrzem. Prezentacja dorobku Beatemarie Busch została zorganizowana w ramach obchodów Dni Redy.

Über die Ausstellung

Die Ausstellung ist ein Ergebniss der Zusammenarbeit zwischen dem Freundeskreis Reda-Waldbronn in Waldbronn und dem Kunstverein „Kunszt” in Reda. Der erste Kontakt der beiden Vereine wurde 2017 von dem Verein für Kultur und Sport TKS in Reda hergestellt, der seit 2015 als Ansprechpartner für die deutsche Partnergemeinde agiert. Künstler aus Reda stellten bereits zwei Mal 2017 und 2018 ihre Werke im Kulturtreff in Waldbronn aus. Es waren hauptsächlich Malereien, Kunsthandwerk, Stickereien und Schmuck.

Die aktuelle Ausstellung von Beatmarie Busch aus Waldbronn zeigt ihre Malereien mit Eitempera sowie großflächige Radierungen auf Folie. Die Werke entstanden in Jahren 2013 -2016. In einer getrennten Begleitausstellung präsentieren vier Künstlerinnen vom Verein „Kunszt” Beata Zawal-Brzezińska, Ewa Świderska-Mądra, Barbara Terlecka und Elżbieta Bieńko-Kornacka ihre Werke, die dem Mensch und der Natur gewidmet sind. Die Ausstellung von Beatemarie Busch wird im Rahmen der Reda-Tage organisiert.

PROGRAM WERNISAŻU

• powitanie gości – dyrektor Muzeum Tomasz Fopke,