Zaznacz stronę

Podpisano kolejną umowę na szczepienia przeciwko HPV

17-05-2018 | Aktualności, Programy profilaktyczne

W dniu 15 maja 2018 r. Pani Teresa Kania – Zastępca Burmistrza Miasta Redy podpisała z Prezesem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Śródmieście Sp. z o.o. umowę na realizację w latach 2018 -2019  gminnego programu zdrowotnego pod nazwą „Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Gminie Miasto Reda” W 2018 r. do szczepień, które są dobrowolne, mogą przystąpić dziewczęta urodzone w 2005 r., a w 2019 r.  szczepieniami objęte zostaną dziewczęta urodzone w 2006 r.  Pełny cykl szczepienia obejmuje 3-krotne podanie szczepionki.

Szczepienia odbywać się będą od czerwca w punkcie szczepień  NZOZ Śródmieście w Redzie, przy ul. Fenikowskiego 16c/60.  Zostaną poprzedzone spotkaniami informacyjno – edukacyjnymi z lekarzem specjalistą z zakresu ginekologii, które odbędą się na początku czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 i w Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie.

„Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Gminie Miasta Redy na lata 2009 – 2019” finansowany jest z budżetu Gminy Miasto Reda. Od 2009 r. zaszczepiono w sumie 760 dziewcząt zameldowanych na terenie Miasta Redy.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia na świecie. Główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko infekcji HPV jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy rekomendują m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). PTG szacuje, że powszechne szczepienia całych roczników nastolatek spowodują zmniejszenie ogólnej liczby zachorowań na raka szyjki macicy od 76 do 96 procent w ciągu 15-20 lat od rozpoczęcia szczepień.

Skip to content