Zaznacz stronę

NORMAN DAVIES w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie

16-08-2018 | Aktualności, Kultura I Rozrywka

27 sierpnia 2018 r. o godz. 19:00 zapraszamy do biblioteki na spotkanie autorskie z Normanem Daviesem. Wstęp wolny.

Norman Davies – jest synem Richarda i Elizabeth Davies. Studiował historię w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Doktoryzował się w 1973 na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1971 jest wykładowcą, a od 1985 profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (School of Slavonic and East European Studies), University College London w Londynie. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Po przejściu na wcześniejszą emeryturę poświęcił się pisaniu książek. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: „Boże Igrzysko” (Historia Polski w dwóch tomach), „Serce Europy” (Krótka Historia Polski), „Orzeł Biały, Czerwona Gwiazda”, „Wojna polsko – sowiecka 1919-1920”, „Europa”, „Mikrokosmos” (historia Wrocławia), „Wyspy”. Jedno z ostatnich jego dzieł, „Powstanie ‘44” było jedną z najlepiej sprzedających się książek sierpnia 2004.

Dzięki książce „Boże Igrzysko” (ang. God’s Playground) historia Polski stała się bardziej dostępna czytelnikom na Zachodzie. Davies pisał o dziejach Polski często, rzetelnie i z dużą życzliwością.

Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

W Krakowie, z którym Davies czuje więź osobistą (jest nawet zagorzałym kibicem miejscowej Cracovii), poznał swoją żonę Marię, która pochodzi z Dąbrowy Tarnowskiej. Ma dwóch synów. Mieszka w Londynie.

W 1998 roku został nakręcony film dokumentalny o Normanie Daviesie w reżyserii Krzysztofa Wierzbickiego pt. „Historia Normana Daviesa”.

tekst: MBP w Redzie

Skip to content