Zaznacz stronę

Harcerze w Redzie się nie nudzą

23-03-2017 | Aktualności

W weekend 11-12 marca Harcerski Szczep Leśnego Wampum Reda, we współpracy z Harcerskim Klubem Ratowniczym Luzino z Hufca ZHP Wejherowo, zorganizował 16 – sto godzinny kurs pierwszej pomocy dla harcerzy starszych i wędrowników. Uczestnicy odbyli zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Dowiedzieli się między innymi jak pomagać przy zatruciach, urazach, krwawieniach i zaburzeniach przytomności, oraz czym jest resuscytacja krążeniowo- oddechowa. Harcerze ćwiczyli przy pomocy fantomów,  defibrylatorów oraz innych sprzętów. Ratownikom i instruktorom dziękujemy za poświęcony nam czas, a symulantom za idealną grę aktorską w czasie ćwiczeń z pierwszej pomocy.
Kurs zakończył się egzaminem. Z dumą ogłaszamy, że 100% uczestników go zdało! Gratulacje!!!

Z ramienia szczepu organizatorem kursu był dh Krystian Dzięcielski

Fotorelację z kursu przygotowała dh Patrycja Parulska

W dniu 18 marca Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy, wraz z Harcerskim Szczepem Leśnego Wampum Reda zorganizował w harcówce w Redzie spotkanie z komandorem dyplomowanym w stanie spoczynku Józefem Rembiszem, pierwszym dowódcą jednostki nazwanej Wydziałem Płetwonurków, a niejawnie określanej Wydziałem Działań Specjalnych. We wrześniu 1987 jednostka zmieniła nazwę na Wydział Działań Specjalnych,  przekształcony 12 listopada 1990 w Grupy Specjalne Płetwonurków. Włączono je w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych. Płetwonurkowie bojowi operowali później jako Sekcje Działań Specjalnych, a w 2004 powrócili do nazwy GSP. Obecnie są znani jako FORMOZA.

Pan komandor opowiadał o historii jednostki, swoich wspomnieniach z czasów harcerstwa oraz o j książce „Wojsko, Morze, Wraki i Węgorze”, w której spisał początki formowania się jednostki, wspomnienia rodzinne oraz własne przeżycia i życie swoich przyjaciół- żołnierzy. Książkę można było zakupić po spotkaniu.

Zuchy i harcerze przybyli na spotkanie z zapartym tchem słuchali ciekawych opowieści. Pan komandor wypisał dla harcerzy specjalne podziękowanie i chętnie odpowiadał na pytania. Bardzo było nam miło gościć taką osobowość w naszej harcówce.

phm. Aleksandra Piotrowska, fotorelację ze spotkania z komandorem przygotował Krzysztof Karczewski

 

 

 

Skip to content