Zaznacz stronę

Zapraszamy mieszkańców na Jubileuszowy 20 Wielki Przejazd Rowerowy

07-06-2016 | Aktualności

W tym roku w niedzielę 12 czerwca 2016 czeka nas prawdziwe rowerowe święto – 20 edycja Wielkiego Przejazdu Rowerowego (oraz rolkowego i longboardowego) nadjeżdża do Metropolii Gdańskiej aby hucznie obchodzić swój jubileusz oraz bardzo dobry rok dla rozwoju ruchu rowerowego na Pomorzu.

A skoro mowa o jubileuszu: 20 lat Wielkiego Przejazdu Rowerowego to liczba nie w kij dmuchał. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka niespodzianek:

Po pierwsze: 20 WPR będzie miał aż trzy peletony – oprócz peletonu południowego, jadącego z Tczewa przez Pszczółki, Pruszcz i Gdańsk oraz peletonu północnego, rozpoczynającego się w Wejherowie i jadącego przez Redę, Rumię i Gdynię, w tym roku do WPR po raz pierwszy dołączy peleton zachodni a w nim rowerzyści z Kartuz, Żukowa, Banina oraz Kokoszek.

Po drugie – z Gdańska do Wrzeszcza – wyjątkowo w tym roku – WPR pojedzie tunelem pod Martwą Wisłą (ze względów bezpieczeństwa ten odcinek dostępny będzie wyłącznie dla rowerzystów zaś rolkarze, deskorolkarze i osoby na wózkach będą miały okazję dołączyć do WPR na dodatkowej zbiórce na placu przy Galerii Bałtyckiej).

Po trzecie: Wielki Finał WPR odbędzie się w nowym i absolutnie wspaniałym miejscu – w parku Sopockie Błonia przy ul. Polnej. Ten nowy park w Dolnym Sopocie ugości nas na blisko 60 tys. m2 wspaniałej zieleni.

Po czwarte: koncerty muzyczne zostaną przeniesione do wewnątrz peletonów i odbędą się w ruchu – spodziewajcie się muzycznych zaskoczeń!

Tradycyjnie – na naszą demonstrację – i do wspólnej zabawy – zapraszamy rowerzystów, rolkarzy, deskarzy, wrotkarzy, osoby na wózkach inwalidzkich – w myśl idei „koła – kółka – jedna spółka!”.

Nasz przejazd jest częścią ogólnopolskich obchodów „Święta Cyklicznego” – najważniejszego dnia polskiej kultury rowerowej, obchodzonego w dniach 5 – 12 czerwca w wielu miastach Polski.

Oficjalna trasa WPR w tym roku obejmie 10 miast aglomeracji: Wejherowo, Redę, Rumię, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Kartuzy, Żukowo, Pruszcz Gdański oraz Tczew. Do trzech peletonów WPR dołączą także grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański, Kościerzyna.

Niezwykle widowiskowy, równoległy przejazd i połączenie peletonów odbędzie się na Drodze Zielonej na granicy Sopotu i Gdańska. Następnie połączony WPR przejedzie ulicami Łokietka i Polną w Sopocie do parku Sopockie Błonia.

Uwaga – tradycyjnie już udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest całkowicie darmowy. Wszyscy uczestnicy chcący wesprzeć organizację WPR, będą mogli zrobić to poprzez udział w zbiórce publicznej podczas trwania WPR lub kupując pamiątkowe koszulki. Podczas trwania samego WPR będzie także okazja do zdobycia tzw. szprychówki – kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty. Wśród posiadaczy szprychówek zostaną rozlosowane liczne nagrody (m.in. rowery i gadżety rowerowe). Rowery będzie można też wygrać m.in. w konkursie na najbardziej zdumiewające przebranie roweru i rowerzysty/-tki. Konkurs ten od lat rozpala wyobraźnię społeczności pomorskich cyklistów wiodąc uczestników ku eksploracji prawdziwych odmętów ludzkiej pomysłowości…

A oto szczegółowy  program 20 Wielkiego Przejazdu Rowerowego – 12 czerwca 2016:

PELETON PÓŁNOCNY

(Wejherowo -> Reda -> Rumia -> Gdynia -> Sopot -> Sopockie Błonia)

Wejherowo – Plac Jakuba Wejhera

9:15 Zbiórka

9:20 – 9:40 Debata o wejherowskiej infrastrukturze rowerowej

9:45 Wyjazd

Reda – Cechowa/Gdańska

10:20 Zbiórka

10:35 Wyjazd

Rumia – Starowiejska/Dworzec PKP

11:00 Zbiórka

11:15 Wyjazd

Gdynia – Skwer Kościuszki

12:10 Zbiórka

12:15 – 12:35 Debata o gdyńskiej infrastrukturze rowerowej

12:40 Wyjazd

Sopot – Niepodległości/Podjazd

  1. 13:20 Dołączenie do peletonu w ruchu

Sopot/Gdańsk – Droga Zieloną – spotkanie peletonów północnego i południowo-zachodniego

  1. 13:40

Sopot finał 20 WPR – Sopockie Błonia ul. Polna wjazd połączonych peletonów

  1. 13:50

Rowerzyści z Redy spotykają się o godzinie 10:20 na placu przy ul. Cechowej w rejonie skrzyżowania z ul. Gdańską. W trakcie zbiórki rozprowadzane będą szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród w trakcie finału 20 WPR. W trakcie trwania zbiórki do zebranych dołączą rowerzyści jadący z Wejherowa i po krótkim odpoczynku około 10.35 nastąpi wyjazd w kierunku Rumi.

Trasa prowadzić będzie po głównych drogach aglomeracji zamkniętych dla ruchu w czasie przejazdu. Przejazd odbędzie się spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, w Rumi i na Skwerze Kościuszki w Gdyni będzie można przez chwilę odpocząć. Jeśli mimo tego istnieje obawa utraty sił należy pamiętać, że przejazd odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie linii Szybkiej Kolei Miejskiej, z której można w każdej chwili skorzystać przewożąc swój rower za darmo.

Perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu – widowiskowym, wspólnym przejeździe peletonu północnego oraz peletonu południowo-zachodniego na Drodze Zielonej na granicy Gdańska i Sopotu – z pewnością doda sił każdemu z nas. Wspólnie z peletonem południowo zachodnim, jadącym od strony Gdańska, pokonamy ostatni odcinek trasy Drogą Zieloną, ulicą Łokietka oraz Polną aż do wjazdu do parku Sopockie Błonia. Potem, w radosnej atmosferze weźmiemy udział w finale 20 Wielkiego Przejazdu Rowerowego gdzie zaplanowana jest moc atrakcji.

czytaj wszystkie informacje o 20 WPR

slon_banner2

grafika-promocyjna-20-WPRur

 

Skip to content