Zaznacz stronę

Zapraszamy do udziału w Wielkim Przejeździe Rowerowym

10-06-2015 | Aktualności

19 Metropolitalny Wielki Przejazd Rowerowy (oraz rolkowy i longboardowy) to największa demonstracja rowerowego stylu życia w Polsce. 19 WPR odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 czerwca 2015 r. Na oficjalnej trasie znajdzie się 8 miast Aglomeracji Gdańskiej, ok. 90 km głównych ulic, dwa ogromne peletony grupujące tysiące rowerzystów.

W tym roku, po raz pierwszy na taką skalę, w WPR wezmą udział także rowerzyści niezrzeszeni i grupy rowerowe z miast takich jak: Słupsk, Elbląg, Lębork, Malbork, Kościerzyna, Starogard Gdański – dojeżdżając na własną rękę do miejsc oficjalnych zbiórek WPR w Tczewie, Wejherowie i Gdańsku.

19 Wielki Przejazd Rowerowy ponownie pojedzie dla Rowerowej Metropolii – idei uczynienia z Metropolii Gdańskiej organizmu miejskiego o wyższej jakości życia, lepszym zdrowiu mieszkańców, niezakorkowanych ulicach, czystszym powietrzu.

19 WPR to wielka manifestacja poparcia dla projektów rozbudowy infrastruktury rowerowej Metropolii Gdańskiej w latach 2014 – 2020 a także budowy międzynarodowych tras rowerowych na Pomorzu – Trasy R10 (biegnącej wzdłuż wybrzeży Bałtyku) oraz R9 (Wiślanej Trasy Rowerowej). Razem możemy przekonać decydentów o tym, jak ważny komunikacyjnie, społecznie i gospodarczo jest rozwój ruchu rowerowego w miastach oraz turystyki rowerowej na Pomorzu. Pokażmy wszystkim wątpiącym, że ruch rowerowy na Pomorzu to potęga!!!

Zwieńczeniem 19 WPR będzie koncert „Rowerowa Metropolia jest Okey”, który odbędzie się w parku w Gdyni Kolibkach. To pierwszy taki koncert w Polsce – z mocnym, rowerowym przesłaniem! Na finale 19 Wielkiego Przejazdu Rowerowego – pod życzliwym patronatem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku – łączymy ideę Wielkiego Przejazdu Rowerowego – Rowerowej Metropolii i kultowego cyklu wydarzeń muzycznych „Metropolia jest Okey”. Na rowerzystów i mieszkańców aglomeracji spragnionych wrażeń będzie czekała moc muzyki i ponad 10 tys. m2 przepięknej łąki w Kolibkach, jako teren jedynego w swoim rodzaju pikniku rowerowo – muzycznego. Strawę dla ciała i napoje zapewni liczne grono foodtrucków. Będzie się działo!

A oto plan przebiegu 19 WPR :

Peleton północny (Wejherowo -> Reda -> Rumia -> Gdynia -> Gdynia Kolibki)

Wejherowo – Rynek
12:45 Zbiórka 13:15 Wyjazd

Reda – Cechowa/Gdańska 
13:40 Zbiórka 14:10 Wyjazd

Rowerzyści z Redy spotykają się o godzinie 13:40 na placu przy ul. Cechowej w rejonie skrzyżowania z ul. Gdańską. W trakcie debaty będzie można podyskutować z planującym wziąć udział w imprezie Burmistrzem Miasta Redy oraz poznać plany dalszych działań umożliwiających bezpieczne poruszanie się po mieście. Rowerzyści przedstawią swoje postulaty dotyczące rozbudowy sieci połączeń oraz stworzenia parkingów i miejsc postojowych dla rowerów, w szczególności w sąsiedztwie stacji SKM. W trakcie debaty rozprowadzane będą szprychówki uprawniające do udziału w losowaniu nagród w trakcie finału 19 WPR. Około godz. 13.55 do zebranych dołączą rowerzyści jadący z Wejherowa i po wspólnej debacie około 14.10 nastąpi wyjazd w kierunku Rumi.

Rumia – Dworzec PKP
14:20 Zbiórka 14:50 Wyjazd

Gdynia – Skwer Kościuszki
15:45 Zbiórka 16:15 Wyjazd

Wielki Finał 19 WPR (Zespół Dworsko – Krajobrazowy Gdynia Kolibki)

17:00 Wjazd Peletonów
17:15 Powitanie uczestników 19 WPR
17:30 „Rowerowa Metropolia jest Okey” – koncerty – konkursy – wielka loteria
szprychówkowa – prezentacje – debaty 19 WPR.

Na koncercie „Rowerowa Metropolia jest Okey” zagrają:

Pulse Generation (reggae – Reszel)

Gang Czerwonego Paznokcia (rap – Gdańsk)

Tsigunz Fanfara Avantura (ethno-balkan brass band – Poznań)

Obywatel MC (rap – Gdańsk)

Ikenga Drummers (ethno/afro, Trójmiasto)

22:30 Zakończenie Finału 19 Wielkiego Przejazdu Rowerowego
19 WPR baner pion

Skip to content