Zaznacz stronę

Goście z Bursy ponownie w Redzie

21-10-2012 | Comenius

W dniach 15 – 20 października 2012r. ośmioosobowa grupa przedstawicieli partnerskiego konsorcjum z Bursy gościła w Redzie. Jesienna, słoneczna pogoda sprzyjała poznawaniu naszego regionu. Goście zwiedzili Redę, Gdańsk i Półwysep Helski.

Jednak spotkanie to nie tylko promocja turystyczna regionu, ale przede wszystkim realizacja tematyki projektu. Goście odwiedzili zakład Prefabet SA w Redzie, oferujący kilkadziesiąt miejsc pracy w mieście. Podczas seminarium w Urzędzie Miasta Redy zaprezentowano zmiany w systemach edukacji obu krajów. Ważnym punktem programu była także wizyta w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie.

 

Goście zwiedzili placówkę, a także uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, zapoznali się z różnymi formami pracy dydaktycznej, rewalidacyjnej oraz wychowawczej. Istotnym elementem tej wizyty była konferencja „Osoby niepełnosprawne na rynku pracy”, podczas której przedstawiono możliwości kształcenia zawodowego, doradztwa zawodowego oraz planowania dalszych dróg kariery młodzieży niesłyszącej. Goście zapoznali się z realizowanymi w szkole ponadgimnazjalnej projektami unijnymi „4 Kroki – wsparcie osób niesłyszących na rynku pracy” oraz „Weź sprawy w swoje ręce – wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy”. Poznali również problemy, z jakimi borykają się osoby niesłyszące poszukujące pracy.
4. w radosnej szkoleW Szkole Podstawowej nr 3, która była organizatorem całej wizyty, goście obserwowali lekcje, zwiedzili nową halę sportową i obejrzeli program artystyczny w wykonaniu najmłodszych uczniów. Podsumowano także dotychczasowe działania oraz omówiono szczegóły dalszej współpracy obu grup partnerskich. Goście interesowali się zasadami finansowania placówek oświatowych w mieście oraz prywatyzacją przedszkoli. W czasie pobytu w Redzie zwiedzili dwa przedszkola – „Akademię Pana Kleksa” oraz „Omnibusek”, w którym uczestniczyli w uroczystości Pasowania na Przedszkolaka połączonej z oficjalnym otwarciem przedszkola.
14. w wejherowieKolejne spotkanie grupy partnerskiej odbędzie się wiosną, w Turcji.
Tekst: G.N.

 

Skip to content