Zaznacz stronę

W REDZIE ROZMAWIALI O ZMIANACH KLIMATU

19-06-2024 | Aktualności, Aktualności - Reda z dobrym klimatem

W Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszkańcy Redy spotkali się z ekspertami klimatycznymi. To pierwsze z czterech spotkań przewidzianych podczas prac nad opracowaniem Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu.

Do Redy zawitały znane nazwiska. Dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Szymon Malinowski, oraz profesor Jacek Piskozub, kierownik Zakładu Dynamiki Morza w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie opowiadali o głównych czynnikach zmian klimatycznych, mechanizmach i skutkach globalnego ocieplenia w długoletniej perspektywie. Wykonawcy dokumentu „MPA dla Gminy Miasto Reda” dr Agnieszka Kuśmierz, dr Paulina Legutko-Kobus i dr inż. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnili, czym są plany adaptacji do zmian klimatu i dlaczego opracowanie takiego dokumentu jest dla Redy tak ważne. Ponadto Zastępca Burmistrza Miasta Redy Dominika Kudlińska i kierownik projektu Karol Jaworski podkreślili wagę i rolę funduszy europejskich w realizacji przedsięwzięcia. Spotkanie prowadzili eksperci Centrum Nauki EXPERYMENT z Gdyni. Po prelekcjach naukowcy odpowiadali na liczne pytania mieszkańców. Relację ze spotkania można było śledzić na żywo w Internecie.

W opracowaniu Miejskiego Planu Adaptacji dużą rolę odegrają mieszkańcy. O ich udziale w planowaniu rozwoju miasta i w opracowaniu MPA, o wpływie zmian klimatu na zdrowie mieszkańców i o tym, jak można się adaptować do zmian klimatu mówili przedstawiciele IOŚ-PIB. Kolejne spotkanie z mieszkańcami jest planowane we wrześniu.

Projekt „Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Reda” jest dofinansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.

Wartość projektu: 263 166,50 PLN, wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 209 770,02 PLN.

Eu

Skip to content