Nowe zbiorniki retencyjne i przestrzeń rekreacyjna dla Redzian

12-08-2024 | Aktualności, Wyróżnione

9 lipca zastępca burmistrza Dominika Kudlińska podpisała umowę z firmą ZUK Sp. z o.o. na budowę zbiornika retencyjnego i terenów rekreacyjnych, przy istniejącym rowie odwadniającym północno-wschodnie części Redy. Dzięki temu Redzianie zyskają nie tylko nowy zbiornik na wody opadowe, lecz także przestrzeń do odpoczynku na łonie natury.

Do zadań firmy będzie należało m.in.: rewitalizacja rowu F, budowa drogi technicznej wzdłuż tego rowu oraz przebudowa fragmentu kanalizacji deszczowej. Inwestycja w lokalizacji dz. nr 129, 234 obr. 2 będzie wykonana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przewidziany czas realizacji to 28 miesięcy, z czego pierwsze 18 miesięcy to prace projektowe. Na przedmiotowym terenie powstaną dwa zbiorniki, jeden stale wypełniony wodą oraz drugi, który będzie zalewany w przypadku dużego napływu wody deszczowej. W okresach suchych zbiornik będzie służył mieszkańcom jako teren wypoczynkowy, przy którym będzie można pójść na spacer z psem bądź odpocząć na trawie. Jak mówi zastępca burmistrza Dominika Kudlińska: „Dzięki tej inwestycji możemy pokazać zmianę perspektywy co do wód opadowych. Wcześniej, od razu po opadach, woda wpływała do kanalizacji. Teraz, aby nie obciążać kanalizacji i zmniejszyć ryzyko podtopień, woda sama może wyparować w zbiorniku retencyjnym a nadmiar wody spłynąć do kanalizacji”.