Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu III Wieku

07-10-2024 | Relacje, Seniorzy

4 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie świętowano jubileusz 20-lecia istnienia redzkiego Uniwersytetu III Wieku. Obchody połączono z inauguracją roku akademickiego 2024/25. Wśród zaproszonych gości znaleźli się zastępca Burmistrza miasta Janina Żerańska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Osiecka-Brzeska, radne Weronika Schroeder, Beata Sobierajska i Katarzyna Piwecka-Wit, Sekretarz Hanna Janiak, Skarbnik Agnieszka Dybicz oraz kierownik Referatu Funduszy Zewnętrznych UM Jacek Thiel.

Uroczystości poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej i wykładowca redzkiego UTW Łukasz Kamiński. Serdecznie przywitał gości, a szczególnie grupę „Coolturalnie Zakręceni” z prezes UTW Lębork Elżbietą Godderis na czele, grupy „Gdańskie Brylanty” oraz „Gdańskie Patrycjuszki” z panią Krystyną Bogdanowicz, prezesów UTW naszych sąsiadów Rumi i Wejherowa, przewodniczącą Redzkiej Rady Seniorów panią Jadwigę Pienczk, prezesa redzkiego oddziału  Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów panią Elżbietę Lesner i prezes oddziału redzkiego ZKP panią Danutę Bieńkowską. Na szczególne powitanie zasłużyły obecna pani prezes Stowarzyszenia Miłośników Biblioteki Łucja Wandtke oraz współzałożycielka UTW w Redzie Bożena Natzke. Po przedstawieniu obecnych wykładowców, odśpiewano hymn UTW. Następnie nowopowstała grupa teatralna „Pozytywnie Zakręceni” wprowadziła zgromadzonych swoim krótkim przedstawieniem w nowy rok akademicki. Spektakl „Nasze redzkie cztery pory roku” został oparty na wierszach poetki-seniorki Marii Preny.

Wieloletnia dyrektor redzkiej biblioteki Bożena Natzke opowiedziała o powstaniu redzkiego UTW. Wspomniała jego przeszłych wykładowców oraz przypomniała kilka sylwetek słuchaczy, których nie ma już z nami. Po tej porcji wspomnień, część spektaklu „Kurrewolucja” w oparciu o „Fermostan” Izabeli Degórskiej zaprezentowała grupa teatralna „Kolorowy Team UTW”. Pod wodzą pani reżyser Juli Stężewskiej  pokazany został fragment większego spektaklu, który grupa przedstawi w najbliższym czasie szerszej publiczności.

Wystąpiła również z 3 utworami (w tym z jednym oryginalnym) grupa „Coolturalnie Zakręceni” UTW Lębork i swoją gdańską działalność oraz przepiękne stroje patrycjuszowskie przedstawiła prezes Krystyna Bogdanowicz.

Po złożonych licznych życzeniach zgromadzeni zostali poczęstowani specjalnie ufundowanym przez władze miasta tortem, serwowanym przez panią burmistrz i przewodniczącego rady.

tekst: Łukasz Kamiński,

fot. Michał Kaczmarek