Zaznacz stronę

Premiera filmu „Jutro będzie padać” w Fabryce Kultury

06-03-2023 | Galeria, Kultura I Rozrywka

4 marca w redzkiej Fabryce Kultury odbył się wyjątkowy seans filmowy „Jutro będzie padać”, czyli film poruszający trudną historię mieszkańców Kaszub w czasie II wojny światowej.

 „Jutro będzie padać” to pełnometrażowy film fabularny, trwający 77 minut wyprodukowany przez Fundację „Aby chciało się chcieć”. Akcja filmu obejmuje okres lat 30-tych i 40-tych na Pomorzu. Opowiada o relacjach Kaszubów, Polaków i Niemców żyjących tutaj obok siebie. Losy głównych bohaterów naznaczone są zmianami, jakie w tych relacjach wywołała II Wojna Światowa. Inspiracją do stworzenia filmu była dyskusja, która przetoczyła się przez polskie media wokół tematu „Dziadka z Wehrmachtu”. Pokazała ona powszechne niezrozumienie skomplikowanej historii Pomorza w I poł. XX wieku.

Po zakończonym seansie odbyła się rozmowa z twórcami filmu. Padły pytania do ekipy filmowej oraz osobiste refleksje na tematy poruszane w filmie.Dziękujemy ekipie realizatorów za film i spotkanie nie tylko z mieszkańcami Redy oraz Pani Danucie Bieńkowskiej Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Redzie za inspirację oraz szczegółowe i kompletne informacje o filmie.

Reżyseria i scenariusz: Sebastian Karaśkiewicz. Zdjęcia: Piotr Zatoń, Montaż: Rafał Stós, Piotr Zatoń. Scenografia i kostiumy: Monika Kapiszka, Karolina Ewa Niemczyk. Muzyka: Paweł A. Nowak.Operatorzy kamer: Piotr Zatoń, Piotr Jasiński, Piotr Pastalenc. W filmie wystąpili głównie aktorzy-amatorzy, w rolach głównych: Dominik Szyca, Maksymilian Pluto-Prądzyński, Aisha Jorda,Maciej Mielewczyk. Produkcja: Fundacja Aby Chciało Się Chcieć, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach.

Zadanie realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Skip to content