Plac zabaw na ulicy Trzcinowej

10-10-2023 | Aktualności

W Redzie powstanie nowy, integracyjny plac zabaw. Środki na jego budowę gmina pozyskała z prowadzonego przez PFRON programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Inwestycja będzie zlokalizowana przy ul. Trzcinowej.

Program „Dostępna Przestrzeń Publiczna” jest programem realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem projektu jest przeciwdziałanie izolacji i segregacji społecznej dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami oraz umożliwienie integracji społecznej w przestrzeni publicznej. Nowy plac zabaw zostanie wyposażony w taki sposób, aby mogły z niego korzystać osoby z niepełnosprawnościami, na zasadzie równości z innymi osobami, w sposób odpowiadający ich potrzebom. Urządzenia i zabawki będą zainstalowane na tzw. bezpiecznej nawierzchni, zgodnie z obowiązującymi normami. Plac zostanie wyposażony w statek integracyjny ze ślizgawką, tor przeszkód, huśtawkę z siedziskiem dla osób niepełnosprawnych, karuzelę integracyjną oraz ścieżkę sensoryczną. Dojście do placu zabaw oraz szerokość ciągów pieszych będą dostosowane dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W obrębie placu zaprojektowano pas zieleni oraz kwietną łąkę.

Reda jest miastem o wysokim dodatnim wskaźniku przyrostu naturalnego. Osiedlają się tu głównie młode rodziny, zasiedlając licznie powstające nowe osiedla. W takiej sytuacji jednym z najpilniejszych wydatków staje się inwestycja w infrastrukturę czasu wolnego dla najmłodszych, z naciskiem na jej dostępność, a możliwość wspólnego funkcjonowania dzieci o zróżnicowanej sprawności jest istotna. Dzięki wspólnej zabawie uczą się one współpracy w zróżnicowanym społeczeństwie i wzajemnej pomocy.

Całkowity koszt inwestycji to 708 385,60 zł z czego 549 885,60 zł dofinansowania ze środków PFRON.

Pfron Wersja Podstawowa Rgb 01

.Plac Zabaw Na Ulicy Trzcinowej Fot.um Reda