Narodowe Czytanie w Miejskim Parku Rodzinnym

12-09-2023 | Galeria, Relacje

8 września scena amfiteatru Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie przybrała niezwykłą scenografię, a było to z okazji dwunastego Narodowego Czytania. Grupa Teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przybyli goście zaprezentowali fragmenty powieści „Nad Niemnem” i mogliśmy usłyszeć „Legendę o Janie i Cecylii”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, radni, dyrektorzy jednostek oraz zaproszeni goście. „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887,  w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania i towarzyszyli nam w tym dniu. Miasto Reda już po raz kolejny bierze udział w tym ogólnonarodowym czytelniczym spotkaniu. Organizatorami wydarzenia były Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Derdowskiego, Fabryka Kultury w Redzie i Urząd Miasta.